Yazarımız Olun

EVRİMSEL TIP TOPLULUĞUNDA
YAZAR OLUN
(YAZI GÖNDERİN)

evrimseltipyazarol

Türkiye’nin evrimsel tıp alanındaki ilk, tek ve öncü bilimsel platformu ve tıp fakültesi orijinli en güçlü evrim topluluğu olan Evrimsel Tıp Topluluğunu takip eden okurlarımızla iletişimimizi ve interaktif bir fikir paylaşımı ortamını güçlendirmek adına 2017 yılından itibaren topluluk olarak ekip çehremizde birtakım yenilikler ve değişimlere gidiyoruz. Bu çerçevede yaptığımız girişimlerden birisi de, topluluğumuz bünyesinde ve çeşitli bilim platformlarında çalışmalarını yayımlamak üzere daimî ya da misafir yazar alımı olacak! Evrimsel Tıp Platformuna ister daimî ister misafir yazar olarak aşağıda belirtilen topluluk ilgi alanları ve yazı formları doğrultusunda çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!

Yazı konuları ve anahtar disiplinler nelerdir?

Evrimsel Tıp, evrimsel biyoloji, yaşamın kökeni, abiyogenez, evrimsel sinirbilim, evrimsel psikoloji, antropoloji, evrim ve diş hekimliği ilişkisi, karşılaştırmalı yaşam bilimleri, evrim-yapay zekâ, evrim tarihi, evrimsel davranış bilimleri, evrimsel kognitif bilimler, evrim ve biyoetik, evrim ve tıp etiği, evrim eğitimi araştırmaları, etoloji.

Hangi çeşit yazılar/içerikler kabul edilir ve bunlar için gerekli kriterler nelerdir?

Uzun araştırma-derleme makaleleri, kısa-özgün yazılar, çeviriler, haber yazıları, infografikler, çeşitli görsel çalışmaları, video içerikler ya da blog yazıları kabul edilmektedir.

Yazılar için kriterler:
 • Çalışma, MS Word dosyası içerisinde A4 formatında Times New Roman yazı tipiyle ve 12 punto ile yazılmalıdır. Çalışmanın konusu ve başlığı, çalışmanın başında koyu punto ile belirtilmelidir. Dipnotların -varsa- 10 punto büyüklüğünde hazırlanması idealdir.
 • Yazıda -varsa- kullanılacak görsellerin lokasyonu yazıda belli olmalıdır. İlgili görseller yazının dışında da tarafımıza gönderilecektir.
 • Çalışmada kullanılan referanslar, alıntılar, kaynaklar azami ölçüde belirtilmeli, çalışma alıntılama ve referans gösterme kurallarına uygun bir biçimde hazırlanmalıdır. Referanslar için APA formatı topluluğumuzca daha çok tercih edilmektedir.
 • Çalışmanın minimum kelime sayısı, yazının okunabilirliği ve arama motorlarına uyumu gibi nedenlerden ötürü 300 sözcük olarak belirlenmiştir. Yazılar için tavsiye edilen uzunluk ise 750-1000 sözcük arasıdır. Yazılarınızı bu ölçüde hazırlamaya dikkat ediniz. 1000 kelimeden uzun olacak yazılar için yazıyı bölme ya da yazı içerisinde alt başlıklar verme yollarına gidebilirsiniz.
 • Yazılarda imla ve gramer kurallarına dikkat edilmelidir. Fazlaca yazım yanlışı ve anlatım bozukluğu içeren çalışmalar maalesef yayına giremeyecektir.
 • Kabul edilen yazı örnekleri için sitemizin içeriklerine göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.
Görsel/İnfografik ve videolar için kriterler:
 • Çalışma, belirtilen konularda hazırlanacak olup web site platformunda paylaşmaya uygun olması gerektiği gibi sosyal medya paylaşımlarına da uygun olmalıdır.
 • Çalışmalarda intihale ve çalıntı içeriklere yer verilmemeli, orijinal içerik sahibinin mümkün mertebe doğrudan birinci elden izni alınmalı, iletişim imkânı kısıtlı ise iletişim kurulsun kurulmasın orijinal içerik sahibinin açık bilgileri çalışmada belirtilmelidir.
 • Çalışmada kullanılan görsel kaynakları, içerikler veya yazı alıntıları mümkünse görsel içerisinde uygun bir lokasyonda belirtilmeli, mümkün değilse içerik gönderimiyle birlikte tarafımıza gönderilmelidir. Görsel dışında kalan bilgiler, hazırlanacak olan gönderim içeriğine ekibimizce yerleştirilecektir.
 • Kabul edilen yazı örnekleri için sitemizin içeriklerine göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.
Blog yazarlığı nedir?
 • Evrimsel tıp topluluğu ilerleyen günlerde bilimsel içeriklerinin yanı sıra topluluk yazarlarının evrimsel bilimlerde hazırladığı çeşitli günlük ve deneme yazılarını veya gündemdeki evrimsel konulara dair görüşlerini de okurlarıyla paylaşacaktır. Bir blog formunda hazırlanacak olan bu yazılar, topluluk ilke ve amaçlarını ihlâl etmediği sürece kabul edilebilecektir.
Önemli bilgiler:
 • Sitede yayımlanacak tüm içerikler, topluluk ilke ve amaçları doğrultusundadır. Bu nedenle içerik göndermeden önce ilke ve amaçlarımızı gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.
 • Evrimsel Tıp Topluluğu, tüm çalışmalarını ilke ve amaçları doğrultusunda gönüllülük esaslı olarak yürütmekte olup hiçbir çalışmasından topluluk dışı kullanılacak şekilde bir gelir elde etmemekte, beklememektedir. Bu bakımdan çalışmaların gönüllülüğü prensibince gönderilen içerikler de “gönüllü yazarlık” çerçevesinde değerlendirilir. Yazarlığa başlayanlar, topluluk ilke ve amaçlarını kabul etmiş sayılırlar.
Yazarlığa veya içerik gönderimine kimler başvurabilir?
 • İlgilendiğimiz alanlara ilgi duyan üniversite düzeyi herkes!
Yazarlık için nasıl başvurulabilir?

Bunun için birkaç yol var. Adınız, soy adınız, üniversiteniz, bulunduğunuz konum, kendinizi tanıtacak küçük bir yazı, varsa çeşitli sosyal medya iletişim adresleriniz ve topluluğumuza nasıl bir katkıda bulunmak istediğinizi belirten açıklamalarla  (daimî yazarlık, bir seferlik misafir yazarlık, ayda minimum gönderebileceğiniz içerik sayısı gibi) evrimseltip@gmail.com (evrimseltip [at] gmail nokta com) e-posta adresine “Yazarlık” başlığıyla bir mail göndermeniz yeterli olacaktır. Yazarlık başvurusu esnasında elinizde bulundurduğunuz çalışmanın ve -varsa- görsellerinin de ekte gönderilmesi memnuniyet verici olacaktır. Daimî yazarlık talebinde bulunan yazarlarımızın ilerleyen yazılar için yazı haricinde diğer bilgilerini mailde yinelemelerine gerek yoktur.

Alternatif olarak aşağıdaki iletişim formundan veya sosyal medya adreslerimizden de bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Yazılar ne zaman ve nasıl yayımlanacak?

İçerik en geç 3 gün içerisinde tarafımızca değerlendirilir, incelenir, yayına karar verilir ve yazı sahibine geri dönüş yapılır. Yayımlandığı takdirde yazı bağlantısı ve paylaşılacak olan sosyal medya adresleri belirtilir. Yazıda yazarın bilgileri ad, soy ad, kurum ve yazarlık durumu şeklinde belirtilir. Daimî yazarların bilgileri ekip üyeleri sayfalarında yayımlanır. Yayında yazının içeriğine yazarın gönderdiği usûlde sadık kalınır. Editoryal ekibimiz yazıyı SEO ve okunabilirlik açısından inceleme ve yazının içeriğine müdahâle etmeksizin çalışmayı yazım/imla noktasında ve  arama motorlarına uyumluluk açısından iyileştirme hakkına sahiptir.

Evrimsel Tıp Topluluğuna akademik etkinlik, editörlük veya sosyal medya yönetimi gibi farklı konularda destek sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız lütfen “Ekibe Katılın” sayfamızı ziyaret ediniz.

logoSoru, görüş, eleştiri, yanıt ve önerileriniz için aşağıdaki formu veya mail adresimizi kullanabilirsiniz.

Teşekkür ederiz.

Evrimsel Tıp Topluluğu

 

 

Soru, Görüş ve Eleştirileriniz: (Uygunsuz İçerikler Kaldırılacaktır)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s