Evrimsel Tıp Topluluğu Hakkında

EVRİMSEL TIP TOPLULUĞU HAKKINDA

Tıp, evrimin omuzlarında yükseliyor

Evrimsel Tıp Topluluğu, 2015 yılının Nisan ayında genel cerrahî uzmanı Op. Dr. Metin Berberoğlu’nun destekleri ve fikir danışmanlığında  Türkiye’de ilgili alandaki ilk, tek ve öncü sistematik bilimsel platform olarak Ankara merkezli tıp fakültesi öğrencileri tarafından kurulan; başlıca hedefi tıp fakültesi öğrencilerinin evrimsel biyoloji ve evrimsel tıp konularında bilgilerini artırmak ve fakültelerde evrim öğrenimini desteklemek amaçlı bilimsel yayınlar hazırlamakla birlikte akademik etkinlikler düzenlemek olan bir bilimsel topluluktur. Evrimsel Tıp Topluluğunun ana yayın organını ve bilimsel arşiv platformunu http://www.evrimseltip.org web sitesi oluşturmaktadır. Topluluk, ayrıca Facebook, Twitter, Instagram gibi çeşitli sosyal medya ortamlarını kullanmakta, YouTube üzerinden video yayını yapmakta ve diğer çeşitli yayın organlarını çalışmalarını duyurmak üzere kullanmaktadır. Evrimsel Tıp Topluluğu, geniş çerçevede, Türkiye’nin pek çok bölgesindeki tıp fakültelerinde kurulması planlanan Evrimsel Tıp Topluluklarının çatı ismi ve tıp fakültelerindeki evrim faaliyetlerinin de destekçisidir. Hâlihazırda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde Anatomi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Meltem Bahçelioğlu akademik danışmanlığında resmî olarak akademik etkinliklerini devam ettiren topluluğa ek olarak 2017 yılı itibariyle Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde de girişimler devam etmektedir. Evrimsel Tıp Topluluğu, kurulduğu ve yayına başladığı dönemden bu yana evrimsel yaklaşımlarla ilişkili pek çok bilim dalından akademisyenler ve tıp fakültelerinde kariyerlerini sürdüren akademisyen hekimlerden övgüler, destekler ve olumlu görüşler almıştır.

14054037_1752342201677208_3290157300988569995_n

Evrimsel Tıp Topluluğu 2016 etkinliklerinden bir fotoğraf ve topluluk tanıtım görseli.

Evrimsel Tıp Topluluğunun ana çalışma odağını tahmin edilebileceği üzere evrimsel biyoloji ve daha sık olarak evrimsel tıp literatürü oluşturmaktadır. Evrimsel Tıp Topluluğu, Türkiye’de evrimsel tıp üzerinde sistematik araştırmalar yapan, akademik etkinlikler organize eden ve bilimsel içerik üreten ilk topluluk olmakla birlikte konuya yaklaşımı bakımından dünya genelinde de ayrıcalıklı bir konumdadır. Topluluk ve ekip üyelerimiz, bilimsel ilgi ve çalışma alanlarına bağlı olarak evrim teorisinin çeşitli bilimsel dallarla olan pek çok interdisipliner alanla da (evrimsel sinirbilim, etoloji, komparatif bilimler, evrimsel psikoloji, yapay zekâ, kognitif bilimler, antropoloji, eczacılık, diş hekimliği, tıbbî etik, biyoetik, evrim tarihi, davranışsal bilimler, veterinerlik…) aktif bir biçimde araştırmalarını devam ettirmektedir.

Evrimsel Tıp Topluluğu ekip üyeleri hakkında bilgi için “Ekibimiz“, topluluk faaliyet prensipleri ve hedeflenen aşamalar için “İlke ve Amaçlarımız“, çalışmalarımız hakkında detaylı bilgi almak için “Çalışmalarımız Hakkında“, fakültelerde çalışmalarını devam ettiren birimler hakkında bilgi almak için “Fakülte Birimlerimiz“, topluluğun planlanan etkinliklerine ulaşman ve katılım imkânları için “Etkinlik Takvimi“, topluluğa üyelik, çalışma ve yayın organlarında daimî yazarlık fırsatları için “Ekibe Katılın” ve web sitemizde daimî üyelik dışında yazınızı yayımlatmak için “Yazarımız Olun” bağlantılarını ziyaret edebilirsiniz. “İletişim” bağlantısından soru, görüş, eleştiri ve yorumlarınızı bize iletebilirsiniz.

Saygılarımızla,

Evrimsel Tıp Topluluğu ekibi adına,

Necdet Ersöz (Genel Direktör & Yayın Editörü)

Soru, Görüş ve Eleştirileriniz: (Uygunsuz İçerikler Kaldırılacaktır)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s