Çalışmalarımız Hakkında

EVRİMSEL TIP TOPLULUĞU
ÇALIŞMALARI HAKKINDA


Bilgiler, Duyurular ve Tıbbî Sorumluluk Reddi

calismalarimizhakkindaevrimseltip

Evrimsel Tıp Topluluğunun Çalışma Alanı ve Odak Bilimsel Konuları
  • İlk çalışma alanı olarak evrimsel tıp disiplini tahmin edilebileceği üzere ön plana çıkmaktadır. Bununla birlikte, evrimsel tıp alanı içerisinde düşünülebilecek birtakım alt alanlara ekip üyelerinin entelektüel ilgileri doğrultusunda biraz daha fazla önem verilebilmektedir. Ayrıca yaşamın kökeni, abiyogenez, kimyasal evrim, evrimsel biyoloji, evrimsel psikoloji, etoloji, antropoloji, sosyoloji, biyoetik, evrim tarihi, evrimsel bilişsel bilimler, davranışsal bilimler, yapay zekâ, evrimsel robotik, bilimsel skeptisizm, evrimsel diş hekimliği ve evrimsel sinirbilim gibi sahalar topluluğumuzca incelenmekte, okumalar yapılmakta ve gerektiği ölçüde çalışmalarımıyla bu alanlara yer verilmektedir.

Evrimsel Tıp Topluluğunun çalışmaları, başlıca üç derecelendirme ve altı konsept altında incelenebilir. Bunlar hakkında ayrıntılı bilgileri inceleyelim.

Birincil Önem (Fakülte Bazlı Akademik Çalışmalar)
  • Konsept I: Evrimsel Tıp Topluluğu, çoğunlukla tıp fakültelerinde olmak üzere alanında uzman ve yetkin akademisyen, hekim ve profesyonellerin katkı ve katılımlarıyla ulusal çapta akademik toplantılar, konferanslar, seminer, panel, sempozyum ve kongreler planlamaktadır. Bu etkinlikler üniversite bünyelerinde resmî ve onaylı olarak organize edilmekte olup temel bilimden klinik bilimlere dek geniş bir çervede evrim teorisinin perspektifleri teknik açıdan incelenmektedir. Bu çalışmalara ekseriyetle hekimler ve hekim adayları katılım göstermektedir. Topluluğun etkinlikleri ve gelecek çalışmalar hakkında bilgi almak için “Etkinlik Takvimi” sayfasını ziyaret ediniz.
  • Konsept II: Evrimsel Tıp Topluluğu, tıp fakülteleri akademik ve bilimsel yayınları çerçevesinde ekip üyelerinin katılımlarıyla akademik yayınlar çıkarmakta,  resmî web-sitesi üzerinden bilimsel makale paylaşımı yapmakta ve periyodik olarak bilimsel sunum ve etkinliklerini çeşitli sosyal medya ve yayın organlarından yayımlamaktadır. Topluluğunun gündemine 2017-2018 dönemi itibariyle “Evrimsel Tıp” ismiyle bir bilimsel dergi çıkarma çalışması da girecek olup ilgili çalışma için gerekli zemin aranmaktadır. Evrimsel Tıp Topluluğunun en esaslı çalışmaları ve bilimsel manada kalıcı yayınları; topluluğun birnevî övünç kaynağı olan “Makale Arşivi” kısmında görülen teknik yazılarıdır. Evrimsel Tıp Topluluğunun makale arşivi, Türkçede ilgili alanlarda en güçlü ve geniş yayınlar olma hedefindedir.
İkincil Önem (Fakülte Dışı Bilimsel Çalışmalar)
  • Konsept III: Evrimsel Tıp Topluluğu, tıp fakülteleri haricinde, tıp fakültesi tabanı dışına da çalışmalarını sunmakta olup üniversite bazında olmayan çeşitli bilim kuruluşları, akademik platformlar, STK’lar, dernekler, odalar ve düşünce platformlarının etkinliklerine katılım göstermekte, buralardan gelecek olan faaliyet davetlerini değerlendirmekte ve ortak çalışmalar organize etmektedir. Bu çalışmalar birer bilimsel sunum, medya yayını, bilimsel programlar, seminerler, panel, münazara, sohbet, röportaj, kamp veya basitçe bir yazı faaliyeti olabilmektedir. Etkinlik davetleri için topluluğun iletişim kanallarıyla iletişime geçilebilir.
  • Konsept IV: Evrimsel Tıp Topluluğu, gerektiği takdirde ve gerek gördüğü ölçüde tıp fakültesi dışından bir topluluk, kuruluş ya da bilim platformu tarafından organize edilen üniversite bazlı evrim etkinliklerine doğrudan ya da dolaylı olarak katılım gösterebilir, bu etkinliklerin herhangi birinde aktif rol üstlenebilir. Bu tür etkinliklere topluluk üyeleri topluluğun ismini temsilen topluluğun bilgisi dâhilinde bireysel olarak katılım gösterebilir, bu etkinlikler adına bilimsel materyal ve metin hazırlanması mümkün olabilir. Etkinlik davetleri için topluluğun iletişim kanallarıyla iletişime geçilebilir.
Üçüncül Önem (Popüler Bilim)
  • Konsept V: Evrimsel Tıp Topluluğu, hekimlik perspektifini ve tıbbî/teknik anlatım dilini, ileride hekimliği tercih etmesi muhtemel genç dostları ya da konuya ilgi duyan ancak tıbbî literatüre aşina olmayan takipçilerinin çalışmalardan uzak kalmaması adına yer yer sadeleştirebilir, literatürün anlaşılabilirliğini artırmak adına yoğun bilgi aktarımından gerektiği ölçüde uzaklaşıp bilgi birikiminin ilgi çekmesi olası noktalarını vurgulayacak şekilde sunabilir. Evrimsel Tıp Topluluğunun başlıca popüler bilim yayınlarının kaynağı da resmî web sitesi olup bu içerikler gerek yazı/görsel formuyla gerekse üslûbuyla yazı dizininin geri kalan içerikleriyle farkları hemen anlaşılabilmektedir. Buna rağmen, Evrimsel Tıp Topluluğu, içeriklerinde “Makale Arşivinde” belirtilen esaslı ve teknik yazıları haricinde diğer metin çalışmalarında akademik/popüler bilim ayrımını dillendirmeye gerek görmemiştir.
  • Konsept VI: Evrimsel Tıp Topluluğu, gerek duyduğu ölçüde çeşitli popüler bilim oluşumları, gençler için düzenlenen etkinlikler ve evrim tanıtımlarında yer alabilir, bu platformlara görsel/yazılı/fiilî katkı sunabilir. Etkinlik davetleri için topluluk iletişim kanallarıyla iletişime geçebilirsiniz.

Etkinlik davetleri, planlanmaları ve organizasyonlarında ilkin derece ve konseptlere daha çok önem verilmektedir.

ÖNEMLİ DUYURU
TIBBÎ SORUMLULUK REDDİ

Evrimsel Tıp Topluluğu, okuyucularının sağlığı konusunda tıbbî önerilerde bulunan platform değildir ve topluluğun çalışmaları içerisinde her ne koşul altında ve her nasıl kullanıyor olursa olsun bahsi geçen bilimsel konularda ortaya konan içeriklerin hiçbiri, hastalara veya sağlıklı bireylere sağlık konusunda girişim tavsiyelerinde bulunmaz. Topluluğun çalışmaları, okuyucuları tarafından tanı ve tedavi noktasında kullanılamaz. Evrimsel Tıp Topluluğu üyelerinin hekim orijinli olup olmaması veya ilgili kimselerin yazılarının sağlık konularını içerip içermemesi, bu platformdan sağlık önerileri almak için rasyonel bir gerekçe ortaya koyamaz. Evrimsel Tıp Topluluğunun tüm çalışmaları, ilgili alanlara dair bilimsel literatür üzerine olup entelektüel bir hedef barındırmaktadır ve sağlık hususunda tavsiyeler içermemektedir. Sağlık problemleriniz için lütfen profesyonel kurum, kuruluşlar ve merkezler altında meslekî hizmet veren hekimlere danışınız. Evrimsel Tıp Topluluğu, okuyucularının kendi sağlıkları üzerine eksik, hatalı ve bilgisiz hamlelerinden doğacak sorumluluğu üstlenmeyecektir. Bu bir Tıbbî Sorumluluk Reddidir.

 

Soru, Görüş ve Eleştirileriniz: (Uygunsuz İçerikler Kaldırılacaktır)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s