Dünyanın En Kapsamlı Online Türkçe Evrim Ansiklopedisini Oluşturuyoruz

Ansiklopedi.png

Açıklama

Türkiye’nin evrimsel tıp alanında ilk, tek ve öncü bilimsel platformu ve bağımsız yapılanması Evrimsel Tıp olarak hâlihazırda internetten erişilebilen nitelikli Türkçe evrim kaynağının son derece az oluşu akabinde bu probleme çözüm olabilecek projemizi genişletmekteyiz. Geçtiğimiz yıl başlattığımız ansiklopedi projemizin yoğunluk nedeniyle ne yazık ki çok küçük bir kısmını tamamlayabildik. Bu nedenle bu projemizin detaylarını okurlarımıza da açarak okurlarımızın sürece aktif katılımını sağlamak niyetindeyiz.

Bilindiği üzere internet üzerinden erişim sağlanabilen evrim literatürüne ait nitelikli Türkçe kaynak, son derece azdır. Yetkin ve nitelikli makâle sayımızın bu sene artışını hedeflemekle birlikte, daha da önemli olabilecek bir diğer nokta, evrimsel terminolojiye ve belli başlı konseptlere hâkimiyet olmak durumundadır. Bu sebeple her ne kadar tıbbîye orijinli bir yapılanma olup çalışma odağımızı ekserîyetle insan evrimi ve hastalıklar oluştursa da, tıbbîyeliler olarak diğer evrimsel biyoloji konularını ve genel terminolojiyi önemsemekteyiz.

Topluluk olarak yeni yılla birlikte gittiğimiz yeni yapılanma, bizlere daha özgür ve bağımsız bir çalışma imkânı sunuyor. Bu vasıtayla ve internetin gücünü kullanarak daha fazla tıbbîyeli ya da tıbbîyeli olmayan okura ulaşabileceğiz; dahası çalışmalarımıza dileyen herkesi dâhil edebileceğiz. Nihâî hedefimiz en azından ulusal düzeyde tıp fakülteleri ve yakın ilişkili bölümlerde insan evrimi, hastalıklar ve evrimsel tıbbın temel yaklaşımlarına dair üst düzey bir bilgi birikimi sağlayabilmek. Aynı zamanda ülkenin en nitelikli online evrimsel literatürünü oluşturmak. Bu gâyeye giden yolda evrimsel biyolojiye geniş bir perspektiften hâkim olabilmek gibi duraklara da uğramamız gerekiyor.

Ansiklopedi

Ansiklopedi projemiz, sıklıkla insan evrimi ve hastalıklar üzerinden planlansa da, esasında bir “evrim” ansiklopedisi projesidir; bu nedenle evrim kuramı içerisinde dâhil edilebilecek hemen her formda bilimsel nosyon, ansiklopedi içerisinde yer alabilir. Bu gönüllü ansiklopedik çalışma, katkı sunmak isteyen herkese açık olup birkaç küçük adımı takip etmek sûretiyle literatüre giri sağlamak son derece kolay olabilmektedir.

Ansiklopedi nihâî madde sayısı ne kadar hedefleniyor?

Ansiklopedimizin ilk aşamada 3000 terminolojik maddeye sahip olması hedefleniyor. Bu ilk aşama gerçekleştiğinde evrimsel kuramla incelenebilen interdisipliner alanlardan farklı terimlerin da Türkçeye kazandırılması hedefleniyor. İlerleyen yıllarda ansiklopedik makâle sayımız ancak sizlerin de desteğiyle binlerle ifade edilen sayılara ulaşabilecektir.

Ansiklopedi hangi bilimsel alanları kapsıyor?

Evrimsel kuram dâhilindeki hemen her bilimsel disipline ait terimler ansiklopedide yer alabilir. Bunların başında evrimsel biyoloji, evrimsel sinirbilim, insan evrimi, evrimsel tıbba ait terimler, hastalıkların evrimine dair bilgiler, antropoloji ya da mukâyeseli yaşam bilimleri gelmektedir.

Ansiklopediye kimler katkıda bulunabilir?

Herkes. Bunun için birkaç küçük adımı takip etmek yeterli.

Ansiklopediye nasıl katkıda bulunabiliriz? Adımlar nelerdir?

  1. Araştırdığınız konularda ilginizi çekmiş olan bir bilimsel terminoloji gördünüz; bunun Evrimsel Tıp’ta yer alması gerektiğini düşünebilirsiniz. Bu terim, diyelim ki “doğal seçilim” olsun.
  2. İlgili terimin (doğal seçilim) Evrimsel Tıp’ta önceden ansiklopedik olarak girilip girilmediğini kontrol etmek için web-sitedeki “Ara” kısmından terimi aratınız. Terim “Ansiklopedik Bilgi” etiketiyle yer almamışsa o terimi siz ekleyebilirsiniz.
  3. İlgili terime dair yabancı referanslardan, makâlelerden, çeşitli yabancı ansiklopedik kaynaklardan ya da web-sitelerden minimum 75 kelîme olacak şekilde Word dosyasına bir ansiklopedik açıklama hazırlayınız. Yazı ardına kullandığınız referansları ekleyiniz.
  4. Hazırladığınız dosyayı eğer ansiklopedik maddede teşekkür olarak isminizin geçmesini istiyorsanız adınızla birlikte evrimseltip@gmail.com adresine “Ansiklopedi” konusuyla gönderiniz. Görsel kullandıysanız görsellerinizi de ek olarak gönderiniz.
  5. Ansiklopedik yazınız kısa süre içerisinde değerlendirilerek literatüre dâhil edilecek olup mail adresinize bağlantısı gönderilecektir.

Örnek bir ansiklopedik makâle

Abdüksiyon • Ansiklopedik Bilgi https://evrimseltip.org/2017/01/03/abduksiyon-%E2%80%A2-ansiklopedik-bilgi/

Şu ana kadar yayımlanmış tüm ansiklopedik madde ve makâleler

https://evrimseltip.org/category/insan-evrimi-ve-evrimsel-tip-ansiklopedisi/

Ansiklopedik maddeler nasıl işlevsel kılınacak?

Ansiklopedik maddelere, web-sitemizdeki makâlelerimizde sözü geçtiği takdirde dış bağlantı (sözlük sitelerindeki gizli bakınız’a denk gelir şekilde) verilecektir. Bu sâyede okurlarımız makâlelerden yararlanırken söz gelimi bir terimde sıkıntı yaşadıklarında o terimin açıklamasına anında erişebileceklerdir. Ayrıca her bir madde sosyal medya adreslerimizden yaygın bir biçimde erişime sunulacaktır.

Genel Ansiklopedi Bağlantımız (Yayımlanan maddeler, aralıklarla buradaki dizine aktarılmaktadır.)

https://evrimseltip.org/ansiklopedi/

Bu bağlantı, girilen ansiklopedik maddelere uygun olarak belirli aralıklarla güncellenmektedir.

Çalışmalarınızı beklemekteyiz.

Necdet Ersöz

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Evrimsel Tıp Topluluğu

One response to “Dünyanın En Kapsamlı Online Türkçe Evrim Ansiklopedisini Oluşturuyoruz

  1. Geri bildirim: Dünyanın En Kapsamlı Online Türkçe Evrim Ansiklopedisini Oluşturuyoruz | Hikmet Geckil·

Soru, Görüş ve Eleştirileriniz: (Uygunsuz İçerikler Kaldırılacaktır)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s