Anizotropi • Ansiklopedik Bilgi

Anizotropi
Ansiklopedik Bilgi

Anizotropi, (Yun. an=yokluk bildiren ek, iso=eşit, tropus=yön) “yönlü olarak bağımlı” anlamına gelir. Paleoantropolojide anizotropi genellikle herhangi bir substansın (kemik, enamel gibi) materyal niteliklerine ya da dental dokularda mikroskobik düzeyde değişikliklere (dental microwear) vurgu yapmak için kullanılır. Materyaller, bilhassa materyal davranışlarının çeşitli ölçütleri (elastik modül veya Young modülü ile ifade edilen sertlik, makaslama modülü ile ifade edilen makaslama sertliği ve Poisson oranıyla ifade edilen aksiyal ve lateral gerilmeler arasındaki ilişki) farklı yön ve düzlemlerde farklı olduğunda anizotropik olarak adlandırılır. Bunun primat evrimindeki önemine şu şekilde örnek verilebilir: kemikler, diğer pek çok biyolojik materyalde de olduğu gibi, materyal özellikleri ortoropi veya transvers izotropi gösterse dâhi anizotropik olarak kabul edilebilir. Örneğin, dental microwear çalışmalarında anizotropi, microwear özelliklerin oryantasyonunu tanımlamak için kullanılır. Bu microwear özellikler, belli bir yönde tutarlı bir formda hizâlandığında (örneğin mikrowear çizikler paralel olduğunda), anizotropik olarak ifade edilir. Anizotropik microwear dokular tipik olarak yaprak yiyen primatlarda bulunur. Anizotropi analizi, türün beslenme alışkanlıkları dâhil olmak üzere çeşitli özelliklerinin evrimi hakkında bilgiler sağlar.

Molar microwear

Bir çalışmada Australopithecus anamensis (a) ve Australopithecus afarensis (b) türlerinde molar microwear çalışmalarının gösterimi. Bu çalışmalar üzerinden anizotropik analiz yapılmaktadır.

Referanslar ve İleri Okumalar

  1. Wood, B. A. (2011). Wiley-Blackwell encyclopedia of human evolution. Chichester, West Sussex: Wiley-Blackwell.
  2. Ungar, P. S., Scott, R. S., Grine, F. E., & Teaford, M. F. (2010). Molar microwear textures and the diets of Australopithecus anamensis and Australopithecus afarensis. Philosophical Transactions of the Royal Society B: Biological Sciences,365(1556), 3345-3354. doi:10.1098/rstb.2010.0033

Soru, Görüş ve Eleştirileriniz: (Uygunsuz İçerikler Kaldırılacaktır)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s