Dünyayı Yöneten Hormon: Testosteronun Evrimi

Testosterone

Testesteron androjen grubundan steroid türevi bir hormondur. Kolestrolden sentezlenir. Erkeklerde testesteronun yüzde 90’lık bir kısmı testislerde yüzde 10’luk kısmıda böbrek üstü bezinde üretilir daha sonra 5 alfa redüktaz enzimi aracılığı ile dihidrotestesterona  dönüştürülerek etkisini gösterir. Üretilen testesteronun küçük bir kısmı adipoz dokuda aromatizasyon aktivitesi ile östrojene çevrilir. Dişilerde ise adipoz doku yoğun olduğundan  over ve böbrek üstü bezinde üretilen testesteronun büyük bir kısmı östrojene çevrilir. Bu yüzden her iki cinstede testesteron ve östrojen olsada erkekte testesteron dişide östrojen fazladır. Aradaki bu farklılık erkek ve dişi arasındaki temel farklılıktır ve ataerkil toplum yapısını oluşturan en önemli faktördür.

Testesteronun pek çok etkisi vardır:

 • Kas yapar, yağ yıkar. Bu yüzden erkekte kas doku kadında adipoz doku yoğundur.
 • Kemikleri  geliştirir. Bu yüzden erkekler daha uzun boyludur, kadınlar osteoporoza daha yatkındır.
 • Kılların büyümesini ve gelişmesini sağlar.Bu yüzden erkekler daha kıllıdır.
 • Saçların büyümesini ve gelişmesini sınırlandırır.Bu yüzden erkeklerde kellik olabilir.
 • Larinkste mukozal hipertrofiye neden olarak larinksi genişletir.Bu yüzden erkek tipi ses oluşur.
 • Kan yapımını arttırır. Bu yüzden erkeklerde kan hücreleri daha fazladır.
 • Bazal metabolizma hızını yüzde 15 arttırır.Bu yüzden erkekler daha enerjiktir.
 • Memenin gelişmesini engeller.Bu yüzden erkekte meme küçüktür,kadında büyüktür.
 • Penis ve testisin gelişimini sağlar.Spermatogenezde büyük etkisi vardır.
 • Libidoyu ve saldırganlığı arttırır.

   Erkekler kadında sağlıklı genleri ifade eden güzelliğe ve doğurganlığı ifade eden dolgun meme, geniş kalça, uzun bacak boyuna önem verir. Çünkü dolgun meme bebeği daha iyi beslenmek, geniş kalça daha geniş doğum kanalı, uzun bacak uterusun tehlikelerden daha iyi korunması demektir. Kadınlar ise erkekte sağlıklı genleri ifade eden yakışıklılığa ve gücü ifade eden uzun boy, geniş omuz, kaslı vücuda önem verir. Gelişen kültürel evrimle beraber güç yalnızca fiziksel özelliklerle değil toplumsal statü, karizma, para gibi enstrümanlarla da ifade edilmeye başlamıştır. Kadınlar erkekte güce önem verir çünkü kadında testesteron az olduğundan daha güçsüzdür ve korunmaya ihtiyacı vardır. Yakışıklılık ve güzellik ise altın oran yani simetriyle ilgilidir ve genel olarak simetri sağlıklı genleri ifade eder. Her iki cinste çocuklarının sağlıklı olmasını istediğinden sağlıklı genlere yani yakışıklılık ve güzelliğe önem verir. Tabiki günlük hayatta bu seçimler altında yatan evrimsel sebeplerin bilincinde olarak yapılmaz. Bu seçimler genlerimize işlemiş durumdadır bu yüzden iç güdüsel olarak yapılmaktadır.

   Bu genel  bilgileri verdikten sonra testesteronun evrimine dönecek olursak, erkekte testesteronun daha fazla olmasının ve bunun sonucu olarak DÜNYA YÖNETİMİndeki en etkin yapı olan ATAERKİL yapının tarih boyunca  ortaya çıkmış olmasının temel sebebi  CİNSEL SEÇİLİMdir.

   Pek çok türde olduğu gibi homo sapienstede erkek seçilen, dişi seçici pozisyondadır. Bu yüzden erkekler dişiye seçilip neslini devam ettirebilmek için REKABET etmek zorundadır. Dişilerin erkekte yakışıklılığa ve güce önem verdiğini belirtmiştik. İşte bu özelliklere sahip olup dişiye seçilerek üreyebilmek için erkekler kıyasıya rekabet ederler.Ve bu rekabet için en gerekli olan enstrüman TESTESTERONdur.

   Çünkü testesteron belirtiğimiz gibi hem fiziksel güç sağlar hem de saldırganlığı ve libidoyu artırır. Bu sayede erkekler hem seçilebilmek ve rekabet edebilmek için gerekli olan gücü ve saldırganlığı elde eder hem de libido ile üremeyi daha kolay gerçekleştirebilir.

   SALDIRGANLIK özelliği aynı zamanda ATAERKİL yapının temelini oluşturur. Saldırganlık yalnızca fiziksel agresiflik olarak algılanmamalıdır. GİRİŞİMCİLİKlik de bir tür saldırganlıktır işte bu yüzden toplumsal hayatta başarılı bilim insanları, sanatçılar, politikacılar, iş insanları vs. ağırlıklı olarak erkeklerden oluşur. Bilim insanı yerine bilim adamı, iş insanı yerine iş adamı gibi sıfatların kullanılması ya da testesteronun ana üretim yeri olan testisler üzerinden argo tabirler kullanılarak espiriler yapılması tesadüf değildir. İnsanlık tarihi boyunca hemen her kültür ve medeniyette ataerkil yapıların hüküm sürmesi kesinlikle tesadüf değildir. Bunun sebebi erkekte testesteronun daha fazla olması bu yüzden girişimcilik gerektiren işlerde erkeklerin daha çok öne çıkmasıdır. Bu kadınların bu işlerde daha başarısız olduğunu göstermez testesteron az olduğundan dolayı daha az girişken olduklarını gösterir.

   Konumuzu özetleyecek olursak, cinsel seçilimin etkisiyle erkek cinsiyeti rekabet etmek zorunda kalmış ve bunun sonucunda aynı zamanda rekabet hormonu olan testesteron düzeyi fazla olmuştur. Testesteron düzeyindeki artış ise dünya yönetimindeki en etkin güç olan ataerkil yapıyı ortaya çıkarmıştır.

   Tabii bütün bunlardan oldukça ironik bir sonuç ortaya çıkmaktadır. Kadınların çokça şikayet ettikleri ataerkil toplum düzenini yine kadınların güçlü erkek isteği yaratmaktadır. Kadınlar güçlü erkek istemese erkekler rekabet etmek zorunda kalmayacak ve ataerkil bir yapı oluşmayacaktır. Tabii bunun için kadınlara kızmamak lazım erkekler nasıl genlerin etkisiyle güzel ve güzel vücutlu kadın istiyorsa kadınlarda genlerin etkisiyle yakışıklı ve güçlü erkekler istemektedir ve bunun bahsettiğimiz gibi haklı evrimsel sebepleri vardır.

Hazırlayan: Metincan Çitil (Yüksek İhtisas Üniversitesi Tıp Fakültesi, Evrimsel Tıp Topluluğu)

One response to “Dünyayı Yöneten Hormon: Testosteronun Evrimi

 1. Geri bildirim: Dünyayı Yöneten Hormon: Testosteronun Evrimi — Evrimsel Tıp | tabletkitabesi·

Soru, Görüş ve Eleştirileriniz: (Uygunsuz İçerikler Kaldırılacaktır)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s