Allen Kuralı • Ansiklopedik Bilgi

Allen Kuralı
Ansiklopedik Bilgi

Allen Kuralı, 1877 yılında Joel A. Allen tarafından literatüre kazandırılan ve nispeten düşük ortam sıcaklıklarında yaşayan canlıların bununla orantılı olarak küçük ve kısa ekstremitelere ya da vücut çıkıntılarına sahip olduğuna dair bir düşünce barındıran evrimsel kuraldır. Neandertal insanları ve bazı diğer yüksek-enlemlerde yaşayan arkaik Homo türlerinin göreli olarak kısa distal ekstremite uzunlukları ve daha büyük bi-iliac mesafesi bu kural altında not edilmiştir. Bu vücut oranlarının ve kemik yapılarının iklimin etkisine göre evrimleştiği savlanmıştır. Bu hipotez, modern insanlar üzerindeki kemik ve iskelet çalışmalarında geçmiş yıllarda hem destek bulmuş hem de eleştirilmiştir. 2000 yılında yapılan bir çalışmaya göre modern insanların ekstremite kemik yapıları üzerinde sıcaklığın etkisinin günlük yaşantıdaki fiziksel aktivitelerin etkisinden daha fazla olduğu bulgusuna yer verilmiştir. 2004 yılındaki bir bilimsel makâlede ise insan davranışının ve eylemlerinin, iskelet üzerinde iklimden daha fazla etkili olduğu savunulmuş ve Allen prensibine eleştirel yaklaşılmıştır.

Göreli olarak erken hominin evrimsel tarihinde habitat sıcaklığı ve postkraniyal morfoloji arasında anlamlı bir ilişki kurulmuştur. Örneğin bazı formdaki iskelet  yapıları literatüre “tropik vücut proporsiyonlarına sahip” şeklinde sıcaklık-ilişkili yorumlanarak geçmiştir. Ancak ilerleyen yıllarda bu iskelet yapıları üzerinde sürdürülen çalışmalar iskeletin birtakım patolojileri olduğunu ortaya çıkarmış ve  bu iskeletin türün diğer üyelerinin değerlendirilmesinde kullanılamayacağı görüşü paylaşılmıştır.

 

Lepus.gif

Tavşan türleri üzerinden Allen kuralının incelenmesi. Verilen tavşan türlerinden Lepus arcticus daha çok soğuk kutuplarda yaşarken L. alleni türü Arizona ve Meksika gibi sıcak bölgelerde yaşar. Türler arasındaki uzuv ve vücut farklılıkları göze çarpmaktadır.

 

Referanslar

Wood, B. A. (2011). Wiley-Blackwell encyclopedia of human evolution. Chichester, West Sussex: Wiley-Blackwell.

Soru, Görüş ve Eleştirileriniz: (Uygunsuz İçerikler Kaldırılacaktır)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s