Ekibimizden Yeni Bilimsel Yayın: Tıp Eğitiminde Evrimi Konumlandırmak: Evrimsel Tıp Disiplini

Ekibimizden Yeni Bilimsel Yayın:
“Tıp Eğitiminde Evrimi Konumlandırmak: Evrimsel Tıp Disiplini”

Türkiye’nin evrimsel tıp üzerine ilk, tek ve öncü bilimsel platformu ve tıp kökenli en güçlü evrim oluşumu Evrimsel Tıp Topluluğu olarak akademik çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ekibimizden Necdet Ersöz ve Cem Müderrisoğlu’nun birlikte kaleme almış oldukları “Tıp Eğitiminde Evrimi Konumlandırmak: Evrimsel Tıp Disiplini” başlıklı bilimsel yayın, Türk Tabipleri Birliğinin köklü yayını olan Toplum ve Hekim dergisinin son sayısında (Cilt 31, Sayı 5, Eylül-Ekim, 2016, Sayfa 389-391) yayımlandı. TTB, derginin yeni sayısını bu şekilde duyurdu:

“Toplum ve Hekim dergisi 2016 yılının 5. sayısını okuyucularıyla buluşturdu. Bu sayıda, bir önceki sayıda başlayan Evrimsel Tıp dosyası yazıları devam ediyor. İlk bölümde olduğu gibi dosya editörlüğü Prof. Dr. Ergi Deniz ÖZSOY, Prof. Dr. Battal ÇIPLAK ve Prof. Dr. Cem TERZİ tarafından yapılan bu sayıda evrimsel tıpla ilgili 12 yazı bulunuyor. Dosya kapsamında farklı hastalıkların evrimsel tıp açısından irdelendiği yazıların yanında tıp eğitiminde evrimsel tıbbın yeri ve ülke deneyimlerinin paylaşıldığı yazılar da yer alıyor.

Dergide yer alan yazılardan biri, Durham Üniversitesi Antropoloji Bölümü Evrimsel Antropoloji Araştırma Grubu’ndan Prof. Sarah ELTON tarafından Toplum ve Hekim için yazılmış olma özelliğini taşıyor. Günümüzün popüler diyet türlerinden birini ve aşırı işlenmiş gıdaları “Uyumsuzluk mu? Kitle Pazarlaması mı? Taş Devri Diyetleri, Sanayileşme ve Aşırı İşlem Görmüş Gıdalar” başlıklı yazısındaevrimsel tıp perspektifi ile ele alan Elton Türkiye’ye dair de önemli saptamalarda bulunuyor.

Toplum ve Hekim’in bu sayısındaki yazıların özetlerine derginin http://www.ttb.org.tr/thnew/  adresindeki web sayfasından ulaşılabiliyor. Ayrıca dergiyi edinme ve abonelik koşullarına dair bilgi de bu sayfada yer alıyor.”

Kaynak: http://www.ttb.org.tr/index.php/Haberler/th-6479.html

Çalışmamızın özeti aşağıdaki gibidir:

“Tıp  eğitimi;  kapsamı,  nitelikleri  ve  toplumsal  beklentiler  açısından  sürekli  değişime  uğramaktadır.  Evrimsel  tıp,  değişim  yaratan  tüm  bu  etkenleri  kapsamakta  ve  tıbba  bütüncül  bir  bakış  açısı  sunmaktadır.  Bu  durum  tıp  öğrencileri  veya  hekimler  için  oldukça önemlidir.  Evrimsel  tıbbın,  bir  tıp  disiplini  olarak  ele  alınabilmesi,  disiplinler  arası  bir  alan  olan  “fizyopatoloji”  örneğinde  irdelenecektir.  Ardından,  bir  kavram  olarak  evrim  ile  tıp  bütünleşmesinde  karşılaşılan  sorunlara  değinilecektir.  Buna  ek  olarak,  tıp  eğitimi  müfredatlarının  yapısı  ve  evrimin  konumu  ile  ilgili  durumlar  ele  alınacaktır.  Son  olarak,  Türkiye’de  ilk  defa  tıp  fakültesi  öğrencileri  tarafından  kurulan  “Evrimsel  Tıp”  oluşumu  özelinde,  evrimin  tıp  disiplini  bünyesinde  yer  alabilmesi  için  öneriler sunulacaktır.”

Kaynak: http://www.belgelik.dr.tr/ToplumHekim/browserecord.php?-action=browse&-recid=2652

Dergiyi edinme ve abonelik olanakları için http://www.ttb.org.tr/thnew/index.php/abone bağlantısını ziyaret edebilirsiniz. Evrimsel Tıp Topluluğu, ilerleyen dönemde de bilimsel çalışmalarına ve yayınlarına devam edecektir.

turk_tabibler_birligi_logo

Soru, Görüş ve Eleştirileriniz: (Uygunsuz İçerikler Kaldırılacaktır)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s