Rastlantısal Olarak Oluşan Yeni Genler Evrimsel İnovasyona Neden Oluyor

Rastlantısal Olarak Oluşan Yeni Genler Evrimsel İnovasyona Neden Oluyor

Kaynak: PLOS Genetics

Özet: Yeni genler evrim sürecinde devamlı olarak meydana geliyor, öyleyse bu süreci ne yönlendiriyor? Yeni bir çalışma genomdaki belirli element kombinasyonlarının tesadüfî ortaya çıkışının yeni genler meydana getirdiğini gösteriyor.

cadelllast_24677585214750_small

Yeni genler evrim sürecinde devamlı olarak meydana gelir; ancak bu süreç nasıl işler? PLOS Genetics’te yayımlanan yeni bir çalışma genomdaki belirli element kombinasyonlarının tesadüfî ortaya çıkışının yeni genler meydana getirdiğini gösteriyor. Çalışma Barselona Hospital del Mar Tıbbî Araştırma Enstitüsünden Jorge Ruiz-Orera ve Mar Alba tarafından yürütüldü.

Her bir genomda, her türe özgü belirli gen kalıpları mevcuttur. Bu çalışmada bilim insanları ilk olarak insan ve şempanzeye özgü binlerce geni tanımladılar. Ardından makak genlerini araştırdılar ve aynı gen sekanslarında bu türün belirgin olarak daha az element motifi içerdiğini keşfettiler. Bu motifler, yeni bir genin oluşumunda gerekli bir adım olan gen ekspresyonunu aktive eden proteinler tarafından tanımlandı.

Genlerin bir önceki aktif olmayan kısımlarından de novo formasyonu, şimdiye kadar, büyük oranda imkânsız görünüyordu. Bu çalışma ise normal olarak genetik materyalimizde meydana gelen mutasyonların bunun nasıl gerçekleşebileceğini açıklamakta yeterli olabileceğini gösteriyor. Bir kez ekprese olduktan sonra genler yeni moleküler fonksiyonların evrimi için adeta bir substrat gibi davranıyor. Bu çalışma, diğer herhangi bir proteine benzerlik taşımayan birkaç insan proteinini tanımlayarak bu sonuca ulaşıyor. Bunun mekanizması ise hâlâ çözülmeyi bekleyen bir bilmece olarak ileri araştırmaları bekliyor.

Hazırlayan: Necdet Ersöz (Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Evrimsel Tıp Ekibi)

Orijinal Kaynak:

  1. http://www.eurekalert.org/pub_releases/2015-12/p-ngb123015.php

Dergi Referansı:

  1. Jorge Ruiz-Orera, Jessica Hernandez-Rodriguez, Cristina Chiva, Eduard Sabidó, Ivanela Kondova, Ronald Bontrop, Tomàs Marqués-Bonet, M.Mar Albà.Origins of De Novo Genes in Human and Chimpanzee.PLOS Genetics, 2015; 11 (12): e1005721 DOI:1371/journal.pgen.1005721

PLOS. (2016, January 4). New genes born by accident lead to evolutionary innovation. ScienceDaily. Retrieved January 7, 2016 from http://www.sciencedaily.com/releases/2016/01/160104080257.htm

Soru, Görüş ve Eleştirileriniz: (Uygunsuz İçerikler Kaldırılacaktır)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s