30.000 Yıllık Çocuk Dişleri İnsan Evrimine Yeni Bir Işık Tuttu

30.000 Yıllık Çocuk Dişleri İnsan Evrimine Yeni Bir Işık Tuttu

Proceedings of the National Academy of Sciences‘da yayımlanan Bristol Üniversitesi’nce yapılmış bir araştırma sayesinde 30.000 yıllık bir çocuğun dişleri modern insanların evrimine yeni bir ışık tuttu.

ss

4 adet geçici (süt dişleri) ve 1 adet kalıcı diş dijital ortamda düzlemsel, yüzeysel ve hacimsel doku proporsiyonları değerlendirilerek 3 boyutlu yapılandırılmıştır.

Bu dişler 1998-9 yıllarında Bristol Üniversitesi profesörü João Zilhão başkanlığında kazılan ve Portekiz Abrigo do Lagar Velho’da göze çarpan bir bütünlük içinde bulunan çocuk kalıntılarına aitti. Neandertal soyundan modern insan olarak sınıflandırılan çocuk, Neandertaller ve Afrika soyundan modern insan gruplarının Avrupa’da karşılaştıklarında ne kadar melezleştikleriyle ilgili tartışmalı soru sayısını arttırdı.

Anatomisi temelde günümüz insanına benzeyen “erken modern insanlar” 50.000 yıl kadar önce ortaya çıktı ve ortak bir görüşe göre insan biyolojisi o zamandan bu yana çok az değişti.

Neandertaller gibi son dönem antik insanların biyolojisini değerlendirirken, Neandertallere zamanca daha yakın olan erken dönem modern insanlarının biyolojisi göz ardı edilir, daha yaygın olarak yaşayan insanlarla karşılaştırma yapılır.

Bunu akılda tutarak içinde Profesör Zilhão’nun da bulunduğu uluslararası bir takım Logar Velho çocuğunun diş yapısını (süt dişlerinin tamamı ve kalıcı dişlerinin neredeyse tümünü) Neandertaller, 12.000 yaşındaki geç dönem Pleistocene insanları ve modern insanların dişleri ile nasıl karşılaştırılabileceğini görmek için tekrar analiz etti.

Mikrotomografi tekniğini kullanarak -3 boyutlu objelerin x ışınları kullanılarak enine kesit görüntülerinin elde edilebildiği bir teknik- araştırmacılar, diş gelişim sürecinin aşamalarını ve taç, mine, dentin ve pulpa bölümlerinin proporsiyonlarını incelediler.

Gelişimsel aşaması belli olan bir yanak içi dişe nazaran ön dişlerin oluşumunda bir gecikme olduğunu ayrıca günümüz insanınınki ile karşılaştırıldığında dişlerin dentin ve pulpa hacminin daha fazla, mine hacmininse daha az olduğunu buldular.

Logar Velho çocuğunun dişlerinin, önce yer almış Neandertallerin mevcut diş modeline uyduğunu, sonraki Pleistocene ve yaşayan modern insanların dişleriyle zıt özellikler gösterdiğini saptadılar.

Profesör Zilhão:

Logar Velho çocuğuna ait bu yeni analizin sonuçları, Avrupa çevresinde bulunan diğer eski modern insan fosillerinden elde edilen bilgilere eklendi ve bu eski modern insanların modern sayıldığını fakat yine de günümüze en yakını olmadıklarını gösterdi. İnsan anatomisinin evrimi onların 30.000 40.000 yıl önceki yaşamından sonra da devam etti.”

Takıma önderlik edenler: Priscilla Bayle (Fransa) ve Roberto Macchiarelli (Poitiers Üniversitesi, Fransa) ve araştırmaya dahil olanlar: Erik Trinkaus (Washington Üniversitesi Antropoloji Profesörü), Cidália Duarte (Portekiz) ve  Arnaud Mazurier (Fransa).

Hazırlayan: Merve Ertürk (Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi, Evrimsel Tıp Ekibi)

Dergi Referansı:

  1. Priscilla Bayle, Roberto Macchiarelli, Erik Trinkaus, Cidália Duarte, Arnaud Mazurier, and João Zilhão. Dental maturational sequence and dental tissue proportions in the early Upper Paleolithic child from Abrigo do Lagar Velho, Portugal. Proceedings of the National Academy of Sciences, 2010; DOI: 10.1073/pnas.0914202107

Referans:

University of Bristol. (2010, January 8). 30,000-year-old child’s teeth shed new light on human evolution. ScienceDaily. Retrieved December 22, 2015 from http://www.sciencedaily.com/releases/2010/01/100107114418.htm

One response to “30.000 Yıllık Çocuk Dişleri İnsan Evrimine Yeni Bir Işık Tuttu

Soru, Görüş ve Eleştirileriniz: (Uygunsuz İçerikler Kaldırılacaktır)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s