Atalarımız Bizden Daha İyi Mi Duyuyordu?

Atalarımız Bizden Daha İyi Mi Duyuyordu?

Evolution-hominin-hearing

Binghamton Üniversitesinden Rolf Quam’ın organize ettiği uluslararası katılımlı bir bilim insanı grubu, Australopithecus africanus ve Paranthropus robustus atalarımızın kulaklarının iç anatomisini bilgisayarlı tomografi cihazlarıyla analiz etti. Henüz birkaç gün önce yayımlanan makalede, bu yaklaşık 2 milyon yıllık atalarımızın fosillerine ait bulguların, erken insanların işitme kabiliyetleri hakkında önemli ipuçları verdiği ortaya konuldu. Quam:

İnsan ve şempanzelerde işitme kalıplarının, yani audiogramların, canlı örnekler üzerinde laboratuvarda yapılan ölçümler neticesinde farklı olduğunu biliyoruz. Bu çalışmada ise bu işitme kalıplarının evrimsel tarihimiz boyunca, ilk kez ne zaman ortaya çıktığını soruşturduk.”

Modern insanlar, diğer primatlara göre, 1.0 ile 6.0 kHz arasında değişen bir frekans aralığına ve daha iyi bir işitme kabiliyetine sahip. Yeni araştırma, modern insanların atalarının bizlere ve şempanzelere göre daha hassas bir kulağa sahip olduğunu (1.0-3.0 kHz) gösteriyor. Bu durumun, atalarımız arasında özellikle açık alanda kısa mesafelerde vokal iletişimi sağlamış olabileceği düşünülüyor; fakat bu onların tıpkı bizler gibi konuşabildiğine yönelik bir kanıt değil. Quam:

Yaptığımız bu çalışmanın, insanların ve geçmişte yaşamış olan atalarımızın işitme kabiliyetlerine yönelik önemli evrimsel çalışmalar için ufuk açıcı olduğunu düşünüyor ve özellikle dil gelişiminin nerede başladığını anlayabilmek adına bu çalışmanın önemli olabileceğini hissediyoruz.

Hazırlayan: Necdet Ersöz (Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Evrimsel Tıp Ekibi)

Kaynaklar:

  1. http://archaeology.org/news/3717-150928-evolution-hominin-hearing
  2. http://www.newswise.com/articles/2-million-year-old-fossils-reveal-hearing-abilities-of-early-humans

Soru, Görüş ve Eleştirileriniz: (Uygunsuz İçerikler Kaldırılacaktır)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s