Kahkahalarla Gülmüyor Musunuz? Genlerinizi Suçlamakta Haklısınız!

KAHKAHALARLA GÜLMÜYOR MUSUNUZ? GENLERİNİZİ SUÇLAMAKTA HAKLISINIZ!

11936445_10205415402879422_568509777_n

Bir karikatür okuduğunuzda kahkahayla gülemiyor ya da en fazla küçük bir tebessümle mi karşılıyorsunuz? Yeni bir çalışma insanların nasıl güldükleri üstünde anahtar rol oynayan geni tam olarak tespit etti.

Aslen genler düşündüğümüzden de fazla eylemimizden sorumlu, nasıl alışveriş yaptığımızdan tutun da nasıl uyuduğumuza kadar. Genlerin davranışlarımız tamamlayıcı rol üstlendiğin gösteren 20 yıllık bu çalışmada, Prof. Keith A. Young’ın söylemi ise tek bir genin psikiyatrinin yönünü gen ve çevre bağlamında değiştirdiği ve bu gibi çalışmaların saha sadece buz dağının görünen kısmı olduğu.

Texas A&M Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi, Psikiyatri ve Davranış Bilimleri Profesörü Young, “Ne işe yaradığını bilmediğimiz 30000 gen var. Bu da bizde bilgi eksiğine neden oluyor.” dedi.

Young’ın çalışmalarını yaptığı söz konusu gen 5-HTTLPR olarak bilinen bir serotonin transmitteri. Duygudurum ile olan bağlantısından dolayı çalışmalarda oldukça popüler olan bu gen, antidepresanlar tarafından hedefe alınan proteinler üretmekten sorumlu.

Northwestern Üniversitesi doçenti Claudia Haase, “Psikolojideki en büyük sırlardan biri de neden bazı insanları ötekilere göre daha heyecanlı olup olmadıkları.” diyor.

Önceki çalışmalar serotonin transmitterindeki spesifik varyasyonların negatif duygularla bağlantısı olduğunu ve bu insanlarda depresyon ve ansiyete gelişimine öncülük ettiği söylüyordu. Ancak bu yeni çalışma, kısa 5-HTTLPR aleline sahip insanların aynı zamanda daha neşeli olduklarını ve güldüklerini söylüyor. Kısa alel varyantının aslen kötü ve riskli olmadığı heyecan verici olsa da hem iyi hem de kötü etkilerinin olduğunu vurguluyor.

5-HTTLPR geninin kötü ününün aksine sanıldığından daha kompleks bir yapıya sahip olması araştırmacılar için büyük bir değişiklik oldu. Çalışmayla bir ilgisi olmayan Young’a sürpriz gibi gelen bu haber için “Bu keşif olgular hakkında yeni fikirlerin yolunu açıyor. Geçmişte kısa allelin kötü bir gen olduğu fikrini yeniden sıkıca gözden geçirmemizi gerekli kılıyor.” dedi.

Genin negatif duygulara olduğu kadar pozitiflere de etki ettiği teorisini test etmek için araştırmacılar 336 deneği 3 gruba ayırdı ve farklı denemelerden geçirdi. İlk olarak, genç erişkinlere The New Yorker dergisinden Gary Larson’ın ‘The Far Side’ karikatürleri gösterildi. İkinci olarak yaşlara göre değişiklik göstermekle beraber pek de komik olmayan ‘Stranger in Paradise’tan görüntüler izletildi. Son olarak ise orta yaşlı ve yaşlı çiftler evliliklerinde anlaşamadıkları bir konuda tartışmaya sokuldu.

Araştırmacılar direkt bir cevap olarak salyayı analiz ettiklerinde ve video kayıtlarından yüz kaslarında gülümseme gözlemlediklerinde, kısa 5-HTTLPR alelinin daha çok pozitif duyguların yansımasına sebep olan kombine bir gen olduğu tespit edildi.

Araştırma öncesinde “Kişilerin yapılarındaki önemsiz genetik faklılıkları, evliliklerinin hissi niteliklerine karşı daha çok veya daha az hassas olmalarını sağlayabilir.” demişti UC Berkeley’den psikoloji profesörü Robert Levenson. “Bu bize geri adım attırıyor ve genetik farklılıkların ne kadar büyük olabileceğini sorgulamamızı sağlıyor.”

Haase bu genin öteki pozitif duyguları nasıl etkiledğine dair daha çok çalışma yapmayı umuyor. “İnsanların nasıl sırılsıklam aşık olduklarını ve kimin duygularından daha emin olduğunu görebilmek heyecan verici.” dedi. “

Son olarak Young şunları söyledi: “Bu durum çevrenin genetiği baskılayamadığı veya insanları biçimlendiremediği anlamına gelmiyor. Çevrenin etkisi kesinlikle yadsınamaz.

Hazırlayan: Doğa Çapar (Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Evrimsel Tıp Ekibi)

Kaynaklar: 

http://news.discovery.com/human/genetics/not-laughing-out-loud-blame-your-genes-150615.htm

http://www.doktortv.com/Media/Default/Images/kahkaha1.jpg

Soru, Görüş ve Eleştirileriniz: (Uygunsuz İçerikler Kaldırılacaktır)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s