Neandertallerle Sevişen Atalarımız Bu Yolla Hastalıklara Direnç Kazanmış!

Neandertallerle Sevişen Atalarımız Bu Yolla Hastalıklara Direnç Kazanmış!

1-neanderthal

Bir yetişkin Neandertal illüstrasyonu.

Homo sapiens ve Neandertallerin çiftleştiğine yönelik kanıtları araştıran bilim insanları, geçtiğimiz yıllarda, Neandertal fosillerinden elde edilen genomlardan yola çıkarak olası bir sekse yönelik bulguları elde etmişlerdi. Stanford’da mikrobiyoloji ve immünoloji profesörü olarak görev yapan Peter Parham’ın geçtiğimiz yıllarda London Royal Society’e yaptığı bir sunumda, bu konudaki kanıtlar değerlendirildi. Peter Parham, sunumunda  modern insanların human leukocyte antigens (HLAs) adı verilen antijen grubunun genetik bilgisinin Neandertallerle etkileşime geçtiklerinde genomlarına eklendiğini savunuyor. Günümüz modern toplumlarında, Neandertallere ait genlerin bulunduğunu daha önceki yazılarımızda belirtmiştik.

Parham’ın bulguları Afrika’dan çıkan ilkin insanların civarda karşılaştıkları Neandertaller ile çiftleştiklerini ve bu yolla, Afrika’da bulunmayan; ancak bazı kuzey bölgelerde görülen hastalıklarla daha kolay baş edebildiklerini gösteriyor. Homo sapiens’in yaşadıkları bölgeye adaptasyonunun da bu yolla kolaylaştığı görüşü savunuluyor.

HLAs, immün sistemin yaşamsal öneme sahip fonksiyonlarını meydana getiren yaklaşık 200 genden oluşan bir kalıtım grubudur. Bu genlerden bazıları kromozomumuzda meydana gelebilecek, mümkün doğal mutasyonlara açık olup bu yolla evrimleşmemizi devam ettirmektedir ve hastalıklara karşı savaşmada yararlı olabilecek bazı mekanizmaları oluşturabilir. Perham, Neandertallerde karakterize olduğu bilinen bazı genlerdeki allellere sahip modern Avrupa ve Afrika popülasyonlarında bulunan bu antijenlerle çalışarak çalışmalarını netleştirdi. Bu genlerin de üreme yoluyla elde edildiği, çalışmalarla gösterildi. Özellikle Neandertallerde bulunan HLA-C*0702 ismindeki bir allel, şu an modern Avrupa ve Asya popülasyonlarında oldukça yaygın bir şekilde bulunuyor; fakat Afrikalılarda neredeyse hiç bulunmuyor. Bu durum, Parham’ın tezini güçlendiren bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

İlkin insanların, farklı hominidlerle çiftleşip onlarla gen alışverişinde bulunmalarının evrim açısından önemini vurgulamak gerekirse, Parham, modern Avrupalılarının genlerinin yalnızca %6’sının farklı ilkin hominidlerle çiftleşme yoluyla elde edilse dâhi, var olan HLA-A genlerinin yarısının, farklı insanların çiftleşmeleriyle elde edildiğini belirtiyor.

Hazırlayan: Necdet Ersöz (Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Evrimsel Tıp Ekibi)

Kaynak:

http://phys.org/news/2011-06-neanderthals-early-humans-disease.html

2 responses to “Neandertallerle Sevişen Atalarımız Bu Yolla Hastalıklara Direnç Kazanmış!

  1. Geri bildirim: Temel Makaleler 04: İnsan Evriminin Kısa Bir Özeti | Evrimsel Tıp·

Soru, Görüş ve Eleştirileriniz: (Uygunsuz İçerikler Kaldırılacaktır)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s