Lösemiye Ait İlk Vaka 7000 Yıllık Bir İskelette Bulundu!

Lösemiye Ait İlk Vaka 7000 Yıllık Bir İskelette Bulundu!

Çalışmalarda lösemi olduğu söylenen, 7000 yıllık iskelet. Almanya'da eski bir Neolitik dönem yerleşim biriminde bulunmuştur.

Çalışmalarda lösemi olduğu söylenen, 7000 yıllık iskelet. Almanya’da eski bir Neolitik dönem yerleşim biriminde bulunmuştur.

Alman bilim insanlarının 7000 yıl öncesine ait olduğunu belirledikleri bir iskelet üzerinde, lösemiye dair ilk bulguların elde edildiği söyleniyor. Bilim insanları, keşiflerini evrimsel tıp üzerine yapılan ilk Avrupa konferansında dile getirdiler.

30-40 yaşlarında olduğu tahmin edilen bir dişiye ait olan bu iskelet, 1982 yılında diğer 72 buluntuyla birlikte Güneybatı Almanya’da Stuttgart’a yakın bir erken Neolitik dönem yerleşiminde keşfedilmişti.

Senckenberg İnsan Evrimi Merkezinden ekip lideri Heike Scherf:

Bugüne kadar bu bireyden sadece bazı alveolar iltihaplanmalar ve bazı dental rahatsızlıklar hakkında bilgi edinmiştik.”

Yüksek çözünürlüklü CT taramaları kullanılarak Scherf ve ekip arkadaşları hem humerus hem de sternumda belirgin bir kayıp ve boyut farklılığı gözlediler. Araştırmacılara göre iskelette bulunan merkez süngerimsi kemikteki kırılma ve çözünmeler, aynı bölgede bulunan aynı türe ait diğer iskeletlere göre önemli ölçüde yüksek görünüyor. Scherf:

Elde ettiğimiz sonuçlar henüz başlangıç evresinde olan löseminin, bu bireyde kemik iliğinde hematopoetik kök hücrelerine etkilediğini güçlü bir şekilde gösteriyor.

Lösemi, kemik iliğindeki kan hücrelerinin kanserleşmesiyle ortaya çıkan ciddi bir hastalıktır. Genellikle insanlarda 55 yaşından sonra görülmekle birlikte 15 yaşından küçük çocuklarda da en yaygın kanser türlerinden birisidir. Akut veya kronik olabilmektedir. Kan hücreleri arasında kanserleşmeye en müsait hücreler, daha doğrusu vakaların en çok görüldüğü hücreler, kırmızı ve beyaz kan hücreleridir. Kanserli hücrelerin sürekli artmasıyla da sağlıklı hücreler olumsuz etkilenmektedir.

İskelette, sternum ve humerusun kemik dokusundaki yer yer kırık ve kayıplar, kemiğin tümüne yayılmadığı için diğer mümkün rahatsızlıklar olan osteoporoz, kemik tümörü ve hiperparatiroidizm gibi hastalıkları olasılık dışı kabul ediliyor.

Discovery News’e konuşan Scherf, lösemi hakkında şunları söyledi:

Löseminin özel bir tipiyle (T-hücresiyle ilgili olan lösemi) bağlantılı bir virüs önceden And mumyalarında bulunmuştu. Ancak bu vaka, muhtemelen arkeolojik kazılarda elde edilmiş, bilinen ilk lösemiye ait bulguları içeriyor.

Araştırmacılar aynı zamanda bu lösemiye ait, bu iskelet üzerinde çok daha ayrıntılı bilgiye ulaşılamayacağını söylüyorlar. Örneğin iskelet üzerinden, löseminin hangi tipi olduğu ya da etkileme süresi gibi bilgiler elde edilemiyor.

Evrimsel tıp konferansında yer alan Zürih Üniversitesi Evrimsel Tıp Enstitüsü direktörü Frank Rühli, çalışmayı ilgi çekici bulduğunu kaydetti:

Modern insanların en eski paleopatolojik bulgularına ulaşabilmek, günümüzde yaygın olan ve toplumları derinden etkileyen lösemi gibi hastalıkların evrimine ışık tutması açısından oldukça önemli görünüyor.

Hazırlayan: Necdet Ersöz (Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Evrimsel Tıp Ekibi)

Kaynaklar:

  1. http://news.discovery.com/history/archaeology/oldest-case-of-leukemia-found-on-7000-year-old-skeleton-150818.htm
  2. http://www.iflscience.com/environment/7000-year-old-skeleton-shows-evidence-leukemia

Soru, Görüş ve Eleştirileriniz: (Uygunsuz İçerikler Kaldırılacaktır)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s