İnsan Elleri İlkel!

İnsan Elleri İlkel !

Çalışma, insan ellerinin şempanze ellerinden bazı kriterler açısından ilkel olduğunu gösteriyor.

Çalışma, insan ellerinin şempanze ellerinden bazı kriterler açısından ilkel olduğunu gösteriyor.

Şempanzeler, insan ve şempanzelerin son ortak atasına daha çok benziyor. Ancak yeni bir araştırmaya göre insan elleri, şempanze ellerinden ilkel olabilir.

Araştırma sonuçları insan el ölçütlerinin fazlasıyla ilkel olduğunu, sistematik şekilde kompleks taş aletleri üretip kullanmaya başladıkları zamanda bile ellerinin hemen hemen günümüz insan ellerine benzediğini gösterdi.

İnsanları yaşayan tüm canlılardan ayıran anahtar davranış kompleks aletler yapıp kullanabilme yetenekleridir. Bu özellik bir tek inanılmaz güçlü insan beynine atfedilemez, insan eli becerisine de bağlıdır.

Maymunlarla kıyaslandığında insan başparmakları diğer parmaklarına oranla daha uzundur. Bir yüzyıl önceki araştırmalar çok eski bir zamanda insan atalarının; şempanze, goril gibi maymun soyundan ayrıldığını gösterdi. Bugün insan türünün elleri, bazı maymunlarınkine göre daha ilkel. Bilim adamları aşırı özelleşmiş ellere sahip günümüz maymunlarının dallara asılı bir yaşama yönelik adaptasyon geçirdiğini düşünüyor.

1980-1990’larda yapılan genetik analizler beklenmedik bir şekilde gösterdi ki, insanlığın yaşayan en yakın akrabası şempanzelerdi.

Yeni yapılan araştırmanın öncü yazarı, George Washington Üniversitesi paleontropoloğu Sergio Almecija:

Bu çok şaşırtıcıydı çünkü o zaman düşünülen şey goril ve şempanzelerin insanlardan çok birbirlerine yakın olduklarıydı.

Bu keşif çoğu araştırmaya öncü oldu ve bazı yanlış düşüncelere varıldı. Şempanze ve insanların 6-7 milyon yıl önceki son ortak atası bugunkü şempanzeler gibiydi ve bu şempanze-benzeri varlık eklemlerinin üzerinde yürüyordu. Bu da insan elinin iki türün yolları ayrıldıktan sonra evrimleştiğini savunuyordu. İnsan ataları iki ayak üstünde durmaya evrimleştikten sonra ellerinin değişimi araç gereçleri kullanabilmelerini sağlıyordu.

Fakat yaklaşık son 10 sene içinde, genetik analizlerin desteklediği gibi fosil analizleri de insan eli özelliklerinin sayısının doğada çok basit kalabileceğini gösterdi. Örneğin Ocak ayında araştırmacılar, insan atalarının insanınki gibi ellere evriminin taştan yapılmış araç gereçlerin gelişmesinden yarım milyon yıl önce gerçekleşmiş; öyle aletleri kullanmak için kusursuz ve yeterince güçlü hale gelmiş olabileceğini belirtti.

ol

Bu zıtlığı çözebilmek için araştırmacılar; insanın, yaşayan ve fosilleşmiş maymunların, 4.4 milyon yaşındaki Ardipithecus ramidus  ve 2 milyon yaşındaki Australopithecus sediba gibi çok eski insan akrabalarının ellerini ölçtüler. Bu bilgiyi ellerin zaman içinde nasıl değiştiğiyle ilgili evrimsel modeller oluşturmak için kullandılar.

Bilim adamlarının ortaya koyduğu en güçlü evrim senaryosu, insan ve goril ellerinin şempanze ve orangutan ellerine göre daha az değiştiğini gösterdi.

Almecija:

Son 6 milyon yıl içerisinde şempanzeler de evrimleşti.

Araştırmaya göre şempanze, orangutan ve jibonların parmakları zamanla birbirlerinden bağımsız olarak uzadı. Bu değişimler belki de dallarda asılı geçirilen yaşamlara birer adaptasyondu

Almecija :

Şempanze benzeri son ataya dayandırılan insan evrimi senaryoları, bu araştırmanın gösterdiği gibi ‘baştan itibaren hatalı olabilir’. Günümüz şempanzeleri son ortak atayla anatomik açıdan bazı benzerlikler taşıyor olabilir ancak bu, organizmanın bütünü için doğru kabul edilemez.

Vurgulamak istiyorum, bunlar son ortak atanın yapay taş aletleri ürettiği ya da insan elinin hiçbir değişime uğramadığı anlamına gelmiyor.

Almecija ve meslektaşları Jeroen Smaers ve William Jungers 14 Temmuz günü Nature Communications dergisinde araştırmalarını detaylıca açıkladılar.

Hazırlayan: Merve Ertürk (Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi, Evrimsel Tıp Ekibi)

Kaynaklar:

http://www.livescience.com/51549-human-hands-are-primitive.html

Soru, Görüş ve Eleştirileriniz: (Uygunsuz İçerikler Kaldırılacaktır)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s