Avrupalılar Sütü Ne Zaman İçebildi? Antik Kafatasları İpucu Veriyor

jj

Avrupalılar Sütü Ne Zaman İçebildi?  Antik Kafatasları İpucu Veriyor

Araştırmacılara göre antik insan kemiklerinden  alınan DNA, Avrupa’nın tarih öncesine deri rengi değişimleri ve laktoz toleransının evrimi süreciyle ilgili yeni bir ışık tutuyor.

Beklenmedik bir şekilde araştırma, eski Avrupalıların süt ticaretine binlerce yıl önce, genleri yetişkinliklerinde süt maddelerini sindirmek için evrimleşmeden evvel başladıklarını ortaya koydu.

Bilim adamları Orta Avrupa’da Macaristan Büyük Ovası’ndaki bir kara yolu yapımı sırasında keşfedilen arkeolojik alanlarda topraktan çıkarılan 13 farklı insandan alınmış antik DNA’yı inceledi. Doğu ve Batı kültürlerinin yollarının tarihsel süreçte kesiştiği ortaya çıktı. Bu kavşağın kurulması, Avrupa tarihinin bilinen kültür ve teknolojisini kayda değer bir şekilde değiştirdi. Alandaki kemikler M.Ö. 5700 ile M.Ö. 800 yılları arası Taş, Bakır, Tunç ve Demir Çağlarını da kapsayan 5000 yıllık bir süreye ait.

Farklı çeşitlerde kemiklerle yapılan bir kaç yıllık deneylerden sonra araştırmacılar insanları analiz edip antik DNA’yı geri kazandırmak için en iyi bölgeyi buldular: Petröz kemik (Kafatası tabanındaki piramidal bir kemik). Petrous ismi Latince’deki ‘petrosus’ kelimesinden gelir ve anlamı ‘kaya gibi’dir. Petröz kemik vücuttaki en sert kemiktir, yoğunluğu yüksektir ve iç kulağın korunumunu üstlenmiştir.

Yüksek oranda DNA sahasını oluşturan petröz kemik diğer kemiklerden elde edilebilenlerin 183 kat fazlasını sunuyor. Araştırmanın kıdemli yazarı Ron Pinhasi bir açıklamasında şöyle dedi:

Diş, parmak ve kaburgalardan elde edilen %0 – %20 arası bir değerle kıyaslandığında bu, bize örneklerimizin %12’si ve neredeyse %90’ı arasında bir değerde DNA  örneği sağladı.

Bilim adamlarının geri kazandırdığı bu DNA, iskeletleri incelemede yardımcı oldu. Pinhasi:

Buluşlarımız avcı ve toplayıcıların yerel olmayan çiftçilerle evlenmesi gibi, açık renkli deri pigmentasyonuna doğru ilerleme gösteriyor.

Aynı zamanda bilim adamları tarih öncesi teknolojisinde büyük değişiklikler buldular; çiftçiliğin sahiplenilmesi, tunç ve demir gibi sert maddelerin ilk kez kullanımı … Ve her biri önemli olarak yeni insan akımıyla ilgiliydi. Pinhasi:

Neolitik ya da Yenitaş Devri’nde, antik Avrupalılar günümüz Avrupalıları gibi görünmüyordu, ancak Sardunyalılara daha yakındı. Ya da Sardunya’nın İtalyan adasındaki insanlara. Tunç Çağıyla Batı Avrupalılara daha çok benzeyen populasyonlara değişim elde edersiniz ve Demir Çağı’nda genetik kökeni Asyadan olan insanların gelmesiyle başka bir değişim vardır.bBu değişimler muhtemelen Orta Avrupa populasyon değişimleri ve büyük göçlerle ilişkili.

Pinhasi ve meslektaşlarının bulduğuna göre, şaşırtıcı olarak, süt ticaretinin başlamasından 4.000 yıl sonrasına, Tunç Çağına kadar, antik Orta Avrupalılar laktoza toleranssız kaldı. Arkeologların geçmiş kazıları eski Avrupalıların 7.500 yıl önce, Neolitik zamanda süt ticareti yapmaya başladıklarını savunuyordu. Dünya çoğunluğu laktoza toleranssızdı yani yetişkin bireylerce laktoz sindirilemiyordu. Ve bu şekeri parçalayabilme yeteneğinin evrimi Avrupalıların çokça besleyici hayvan sütünden faydalanabilmesini sağladı. Pinhasi:

“Bu antik Avrupalılar, probleme yol açmadan memeli sütü içmeye genetik tolerans kazanmadan önce de inek, koyun ve keçiler gibi evcil hayvanları yetiştirirdi.

Pinhasi süt ticaretinin sütü içmek için değil; peynir, yoğurt gibi süt ürünlerini tüketmek için yapılmış olabileceği fikrini önerdi. “Yoğurt ve peynir yapımı aşaması laktozun parçalanmasına neden oluyor. Şimdilerde Kafkaslarda çoğu insan peynir ve yoğurt yiyor fakat süt içimi çok önemsenmiyor.

Araştırmacılar şu aralar Kafkaslardan ve diğer Avrupa bölgelerinden, daha da eski 13.000 yıl öncesine dayanan insan genomlarını sıralıyorlar. “Amacımız Buz Devri öncesi ve sonrası var olan genetik çeşitliliği ortaya koymak. Aynı zamanda tarımla uğraşan ilk insanların gerçekte kim olduklarını bulmak için eski çiftçileri de analiz ediyoruz.

Bilim adamları bulduklarını geçtiğimiz yıl 21 Ekim’de Nature Communications dergisinde detaylı bir şekilde açıkladılar.

Hazırlayan: Merve Ertürk (Evrimsel Tıp Ekibi)

Kaynaklar:

Ancient Human Skulls Reveal When Europeans Could Drink Milk

by Charles Q. Choi, Live Science Contributor October 21, 2014

http://www.livescience.com/48373-ancient-humans-lactose-tolerance.html

Soru, Görüş ve Eleştirileriniz: (Uygunsuz İçerikler Kaldırılacaktır)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s