İnsan Zekasının Tek Kaynağı Beyin Ön Lobları Değil

 

bb

İnsan Zekasının Tek Kaynağı Beyin Ön Lobları Değil

Durham Üniversitesi Antropoloji bölümü profesörü Robert Barton’ın Proceedings of the National Academy of Science(PNAS)’da yayımlanan yeni araştırması, inanılanın aksine insan beyni evriminin beyin ön lobu büyüklüğüyle açıklanamayacağını savunuyor.

   İnsan ve diğer türler arası karşılaştırmalı bir araştırma yapıldığında ,eski düşünüşün aksine, ön lob ve beynin diğer bölümlerinin genişlemesinde bir orantısızlık olmadığı saptandı. Bu da insan üstün bilişsel aktivitesinin tek başına ön lob boyutuyla ilişkilendrilmemesi gerektiğini ortaya koyuyor. Barton, “Evrimde serebellum (beyincik) gibi daha ilkel olduğu düşünülen bölgelerin büyüklük artışı da ön lob kadar önemli” diyor.

Çünkü ön lob boyut artışının -diğer türlerinkine- oranı ile diğer lobların oransal artışı ve beynin genel büyüklüğü tam bir oran içinde.

 Bu yeni bilgiyi temel alarak araştırma şunun üzerinde duruyor:

İnsan bilincinin eşsizliğinin nöronal temeline bakılırken, sadece ön loblar isole edilerek bunun üzerinde eskisi kadar durulmamalı, dağılım gösteren nöron ağına daha fazla odaklanılmalıdır.

   Daha da fazlası, bilim adamları bu buluşun ilkel olduğu düşünülen alanlara , evrimsel bakış açısıyla tekrar bakılmasını sağlayacağına ve bu alanların insan bilinci ya da otizm ve disleksi gibi hastalıklarda önemli rolünün olabileceğine inanıyor.

   Ek olarak Barton ve meslektaşları, yüksek düzey aktivitelerin beyinde daha geniş bir iletişim ağının olabileceği ve farklı bölgelerle ilişkilendirilip ilişkilendirilemeyeceğini tartışıyor.

   Sonuçta Barton’a göre beyin ön lobları, insan dışı türlerin ön loblarının insan boyutuna uyarlanmasıyla elde edilecek büyüklükle tam uyumlu.

Hazırlayan: Merve Ertürk (Evrimsel Tıp Ekibi)

Kaynaklar:

Durham University. (2013, May 13). Brain frontal lobes not sole center of human intelligence, comparative research suggests. ScienceDaily. Retrieved July 30, 2015 from http://www.sciencedaily.com/releases/2013/05/130513152827.htm

http://www.natureworldnews.com/articles/1923/20130514/human-evolution-result-increased-size-brains-frontal-lobes-study.htm

http://www.abc.net.au/science/articles/2013/05/14/3758156.htm

One response to “İnsan Zekasının Tek Kaynağı Beyin Ön Lobları Değil

Soru, Görüş ve Eleştirileriniz: (Uygunsuz İçerikler Kaldırılacaktır)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s