Biz “Sapiensler”, Ne Kadar “Neandertal” ve “Denisova”yız?

Biz “Sapiensler”, Ne Kadar “Neandertal” ve “Denisova”yız?

Bir Neandertal dişisine ait ayak kemiğinden alınan DNA ile Neandertallere ait birçok bilgiye ulaşıldı. Araştırma Nature'da yayımlandı.

Bir Neandertal dişisine ait ayak kemiğinden alınan DNA ile Neandertallere ait birçok bilgiye ulaşıldı. Araştırma Nature’da yayımlandı.

Küçük olmasına rağmen, bu yaklaşık 50000 yıl önce yaşamış Neandertal kadınından alınan ayak parmağı kemiği, Neandertallerin genleri hakkında bize oldukça fikir veriyor. Nature dergisinde yayımlanmış bir analiz, iki ilginç gerçeği gözler önüne koydu. İlk olarak, kadından alınan kemikte yapılan analize göre kadın, aynı anneden doğan fakat babaları farklı yarı-kardeş ebeveynlere sahip belirtiliyor. İkincisi de, Neandertallerin farklı insan türleriyle çiftleşmiş olduğu söyleniyor.

Max Planck Enstitüsünde evrimsel antropoloji üzerine çalışan Kay Prüfer ve ekip arkadaşları buldukları kemikten alınan DNA ile modern insanlara ait DNA’ları karşılaştırdılar. Bu analiz sonucunda Neandertal ve Sapiens popülasyonlarının birbirleriyle çiftleştiğini ortaya koydular. Bunun sonucunda da modern insan topluluklarının, yani bizlerin, genlerinin yaklaşık %2,1’inin bizlere Neandertallerden geçtiğini buldular. Çalışmayı yapan araştırmacılardan Berkeley Üniversitesi profesörü Montgomery Slatkin:

Yapılan analizler sonucu, insanlığın evrimi sürecinde çok fazla sayıda farklı insan popülasyonları arasında çiftleşme olduğunu bulduk. Henüz keşfedemediğimiz birçok çiftleşme ve melezleşme de mümkün olabilir.

Modern Fransızların ve Avrupalıların kökeninde Neandertaller var

Bir Fransız askerî bandosu.

Neandertaller ile modern insanların en az 30000 boyunca Avrupa ve Asya’nın belirli bölgelerinde bir arada yaşadıkları biliniyor. Bu nedenle bu bölgelerde melez bireylerin bulunması şaşırtıcı olmayacaktır. Nitekim araştırmacının sonucu, özellikle günümüz Fransızlarının Neandertal genlerini taşıdığını söylüyor.

Sardunyalılar biraz “Neandertal”

Sardunyalı bir dans topluluğu.

Çalışmaya göre, uzak da olsalar, Sardunyalılar da Neandertal genlerini taşıyorlar. Ancak Sardunya bölgesinde meydana gelmiş melezleşmelerin hangi sıklıkla, tam olarak nasıl ve ne şekilde gerçekleştiği bilinmiyor.

Han Çinlileri hem Neandertal hem Denisova genlerine sahip

Bir Han Çinlisi

Orta Asya yerlileri olan Han Çinlileri, günümüz Çin, Tayvan ve Singapur nüfusunun büyük bir kısmını oluşturuyor. Bu çalışma ayrıca bu Han Çinlilerinin de Neandertal ve henüz yeterince tanımlanamamış, ancak Neandertallere yakınlığı bilinen Denisova adındaki diğer insan türlerinin genlerini de taşıyor.

“Dai” insanları

Dai’lere ait geleneksel bir törenden.

Güney Çin’de yaşayan “Dai” insanlarının da Neandertal ve Denisova’ya ait genler taşıdığı belirtiliyor.

Brezilya Karitiana yerlileri birçok farklı popülasyona ait genler barındırıyor

Brezilya’nın yerlileri.

Brezilya’daki Karitiana gibi bazı yerli toplulukların hem Neandertallere hem Denisovalara ait genler taşımakla kalmadığını, aynı zamanda faklı topluluklara ait genler de barındırdığı söyleniyor. Yaklaşık %2,1’e kadar Avrupa popülasyonlarının genlerinin Neandertallerden geçtiği çalışmayla gösterilmişti; Karitianalılar ise yüksek sayıda Denisova genlerine sahip. Ancak bu miktar, onların tüm genlerinin yalnızca %0,2’sine denk geliyor.

Mixe yerlileri

Meksika Oaxaca’dan Mixe yerlileri.

Meksika’da yaşayan Mixe yerlilerinin hem Neandertal hem Denisova insanı genlerini koruduğu, çalışmayla kanıtlandı.

Papua Yeni Gineliler büyük bir oranda Denisova

Papua Yeni Gineli bazı insanlar.

Bundan önceki, eski çalışmalar, Papua Yeni Ginelilerin tam tamına %6 oranında Denisova genlerine sahip olduğunu kanıtlamıştı. Buna örnek olarak, doğal sarı saç rengi genlerinin Avrupa’da yaygın ancak Avrupa dışı topluluklarda çok nadir olduğunu biliyoruz. Fakat Papua Yeni Gine’de birçok insan koyu ten rengine sahip olmasına rağmen sarı saçlı doğuyor. Buradan, Avustralya kıtasıyla Papua Yeni Gine adasında binlerce yıl önce bir iletişim olmuş olabileceği çıkarılıyor.

Avustralya Aborjinleri

Avustralya Aborjinleri.

Avustralya aborjinlerinden alınan genomlar, önceki çalışmalara göre yaklaşık %6 Denisova genlerini içeriyor. Yeni bulgular ise bu oranı kanıtlıyor.

Amerika Yerlileri Aslında Orta Asya’daki Denisovalar olabilir

Amerika Yerlileri.

Bilim insanlarının, Amerika yerlilerinin kökenine dair bilgisi henüz yeterli konumda olmasa bile, bu yeni çalışma Amerikan yerlilerinin bazı Orta Asya kavimleriyle bir bağının olabileceğini, dolayısıyla Denisova genlerine sahip olduklarını gösteriyor.

İlgi çekici gizem ise, bu Denisova insanlarının genlerinin, onlardan önceki diğer insanların genlerini taşıması. Profesör Prüfer, bu genlerin Homo erectus ya da henüz bilmediğimiz farklı popülasyonlara ait olabileceğini söylüyor.

Hazırlayan: Necdet Ersöz (Evrimsel Tıp Ekibi)

Araştırma Referansı:

http://www.nature.com/nature/journal/v505/n7481/full/nature12886.html

Kaynaklar:

  1. http://news.discovery.com/human/evolution/are-you-related-to-neanderthals-photos-131218.htm

2 responses to “Biz “Sapiensler”, Ne Kadar “Neandertal” ve “Denisova”yız?

  1. Geri bildirim: Modern İnsan vs. Neandertal: Mücadeleyi Nasıl Kazandık? | Evrimsel Tıp·

Soru, Görüş ve Eleştirileriniz: (Uygunsuz İçerikler Kaldırılacaktır)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s