İnsan Genomunun Sadece Küçük Bir Bölümü Evrimi Sağlar

İnsan Genomunun Sadece Küçük Bir Bölümü Evrimi Sağlar

human evolution dna

İnsan genomu yaklaşık üç milyar baz çifti uzunluğunda, bunun ise ancak %1 ya da 2’si, ki bu 20,000 – 25,000 baz çifti eder, protein kodlayan genlerdir. Cornell Üniversitesi, Nature Genetics yayını başyazarı Brad Gulko, insan hücresindeki genetik materyalin bu şok edici miktarına rağmen, yeni bir çalışma 6 milyon yıl kadar önce şempanzelerden ayrılmamız için gerekli bilgiyi sadece küçük bir miktar DNA’nın sağladığını söylüyor.

Basın bültenine konuşan Gulko: “Bu çalışma, fonksiyonel olan ve protein kodlamayan insan genetik materyalinin insan hastalıklarını ve özelliklerini nasıl tanımladığı sorusunu ele alıyor.” dedi.

Bu bulgu genlerin evrimsel uygunluğunun insan ve şempanzenin evrimsel çeşitliliklerinin izlenmesiyle hesaplandığı bir bilgisayar modeliyle yapıldı. Evrimsel uygunluk, fiziksel uygunluk değildir; evrimsel uygunluk üreme uygunluğuyla çalışır. Çevreye daha iyi uyum sağlayan organizmalar üreme ve genlerini bir sonraki kuşağa aktarıp, türlerin evrimine katkı sağlamada daha başarılıdır. Bilgisayar hangi genlerin popülasyon içinde bu duruma avantaj sağladığını anlamamızı sağladı.

Bu araştırma bu konuda yapılan araştırmaların ilki değil. Öncelikle, bilim adamları insanın 6 milyon yıl önce şempanzeden ayrılmasını sağlayan genlerin sayısını araştırdı. Genleri araştırmadaki bir başka yol ise insanlar arasındaki çeşitliliği sağlayan DNA varyasyonlarının miktarının araştırılması konusuydu.

Gulko’nun takımı bu iki tekniği de kullandı ve türlerin evrimsel uygunluğuna katkıda bulunabilecek bütün genlerin ihtimalini belirledi. Bu sayı ‘fitness consequence‘ (fitCons) olarak adlandırılır. Ve tüm bu hikâyede biyolojik önemi olan genleri belirlemek için kullanılır. Bu da önceki çalışmalardan çok daha kesin bilgi sağlar.

Bizim yaklaşımımızı bu konuda tek yapan, son evrimsel baskılarıyla birlikte DNA kimyasının açık ve doğru kombinasyonunu vermesi.” Gulko şöyle devam ediyor: “Bizim metodumuz diğer bilim insanlarına sadece sonuçları kullanma değil ayrıca sonuçları anlama olanağı da sağlıyor.

Bilgisayar modeli tarafından listelenen FitCons skoru nükleotidlerin 4,2–7,5% inin son 6 milyon yılda insan uyumunu etkilediğini gösteriyor, bu da yaklaşık 5%lik bir oran ediyor. Sonuçlar ayrıca gösteriyor ki evrimsel tarihteki son olaylar insan genomunu çok fazla etkilemedi.

Genomun asıl ve büyük kısmı ki buna şekillendirici insan evrimi denir, genlerin ifadesini düzenlemeden sorumlu alanda bulunur. %35’ i protein kodlamayan intron genlerdir. Evrimi süren genomun %52 si genlerin arasındaki bu düzenleyici alanlarda bulunuyor. Evrimi süren genlerdeki etkili değişimin sadece %9 u protein kodlayan genlerde bulunuyor ve bu genler diğer hayvanlarda da var.

Bu, insanı oluşturan çoğu yapının diğer hayvanlarla aynı olduğunu gösteriyor. Bu genler farklı derecede ifadelenmiş ve bu farklılıklar evrimi süren önemli güçlerdir. Örneğin insanlar ve şempanzeler benzer kıl folikülü yoğunluğuna sahipler ama insan kılı, şempanzeye göre daha kısa ve açık renkli. Bunun nedeni insanı daha serin tutmak ve parazitleri azalmak ya da seksüel seçilim olabilir.

Gelecekte, araştırmacılar bilgisayar modeli kullanarak ALS, MS, Alzheimer gibi hastalıklar için tedavi belirleyebilirler.

Hazırlayan: Hatice Demir (Evrimsel Tıp Ekibi)

Kaynak:

http://www.iflscience.com/plants-and-animals/only-small-portion-human-genome-drives-evolution

 

 

Soru, Görüş ve Eleştirileriniz: (Uygunsuz İçerikler Kaldırılacaktır)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s