Bulunan Eski Bir Kafatası Modern İnsanların Avrasya’ya 60-70000 Yıl Önce Geldiğini Gösteriyor

Bulunan Eski Bir Kafatası Modern İnsanların Avrasya’ya 60-70000 Yıl Önce Geldiğini Gösteriyor

Kaynak: Tel Aviv Üniversitesi

Özet: Bulunan eski bir kafatası, modern insanların Avrupa’ya ne zaman göç ettiğine dair var olan bilinmezliği çözebilmek adına doğrudan bir anatomik kanıt sunuyor. Bu kafatası, aynı zamanda, Avrupa’da Neandertaller ile modern insanların aynı anda aynı coğrafyada yaşadıklarını kanıtlayan ilk somut buluntu olarak da görülüyor.

İsrail'de Manot Mağarası'nda bulunan kafatası. İnsan türünün yeryüzüne yayılışı hakkında önemli bilgiler sağlıyor.

İsrail’de Manot Mağarası’nda bulunan kafatası. İnsan türünün yeryüzüne yayılışı hakkında önemli bilgiler sağlıyor.

Modern insanların, yani Homo sapiens’in kökeninin yaklaşık 200000 yıl önceye dek gittiği ve modern insanların Afrika’da evrimleştiği bilim çevrelerince kabul edilen bir görüş olmasına rağmen, modern insanların yeryüzüne nasıl yayıldığı ve Neandertallerin neslinin kesin olarak nasıl ve nerede tükendiği uzun zamandır tartışılıyordu. Fosil kayıtları modern insanların Orta Doğu’ya (Levant) yaklaşık 100000 yıl önce ulaştığını kanıtlarken bazı genetik bulgular insan popülasyonlarının Dünya’ya yaklaşık 70000 yıl önce yayıldığını gösteriyordu. Bu bulgular arasında sonuç olarak 30000 yıllık fark meydana gelmiş oluyordu. Yeni kanıtlar, insanın kökenine ve yeryüzüne yayılışı hakkındaki çelişkili teorileri açıklamada yardımcı olabilir.

İsrail’de Manot Mağarası’nda bulunan yaklaşık 55000 yıllık bir insan kafatası, modern insanların Avrupa’ya göçünde var olan tarihsel boşluğu açıklamak için direk kanıt sunuyor. Bu keşif aynı zamanda Neandertaller ile modern insanların aynı coğrafyada eş zamanlı olarak var olduklarına dair önemli veriler sağlıyor. Buluş Nature dergisinde yayımlandı.

Manot Mağarası’ndan bir görünüm. Araştırmacılar mağaraya girmeye çalışıyor.

Atalarımızın Kökenine Yeni Bir Işık

İlk olarak, kafatasının morfolojisi, Afrika’dan köken almış, Avrupa’da Üst Paleolitik dönemde yaşayan insanların karakteristiğini yansıtıyor. Bu durum, Avrupalı popülasyonların kökeninin, Levant bölgesine göç eden insanlar olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda bu kafatası, bu sırada Avrupa’da bulunan Neandertaller ile modern insanlar olan Sapienslerin çiftleşmiş olma ihtimalini güçlendiriyor. Yani kafatası bir meleze ait olabilir.

Manot Mağarası, 2008 yılında bir kanalizasyon çalışması esnasına rastlantısal olarak keşfedilmişti. Çalışmayı yapan Hershkovitz:

Bu mağara bizim için altı değerinde. Bulunan birçok mağara genellikle korunmamış veye değiştirilmiş şekilde bulunuyor. Ancak Manot Mağarası bulunduğu zaman tamamen orijinal hâlini korumuştu, bu onu araştırmalar için çok önemli kılıyor.

Bölgede bulunan diğer eserler arasında, urantum-toryum metodu kullanarak 55000 yıl öncesine dek gittiğini tahmin ettiğimiz bir insan kafatası özellikle şaşırtıcı. Çünkü bu kafatası modern insanın yeryüzüne yayılışı hakkında veriler sağlıyor.”

Hershkovitz’e göre bu kafatası insanın tarihi hakkında iki önemli hipotezi çürütüyor. Bunlardan birincisi tüm insan popülasyonlarının, 100000 yıl önce Afrika’dan göç eden kabilelerle bağlantılı olduğu; diğeri ise Avrupa Üst Paleolitik dönem popülasyonlarının yerel Avrupa Neandertalleriyle çiftleşmiş olduğu. Kafatası, modern insanlarla Neandertallerin İsrael çevresinde karşılaşıp melezlendiğini ve bunu Dünya’ya yayıldıktan sonra gerçekleştirdiklerini gösteriyor. O dönemde Avrupa’nın yerleşime müsait olmayan buzul kaplı alanlarını düşündüğümüzde Levant bölgesine gelmiş insan popülasyonlarının ilk olarak Asya’ya, oradan bir müddet sonra (45000 yıl önce) Avrupa’ya gelmiş olma ihtimalleri daha akılcı görünüyor. Buna göre modern insanların Asya’ya, oradan da Avrupa çevresine gelmesi, bundan yaklaşık 70-45000 yıl önce olduğu söylenebilir.

Manot Mağarası’ndan bir görünüm.

Çelişkileri Çözmek

Genetikçiler bugün içinde bulunduğumuz insan popülasyonlarının 70000 yıl önce Dünya’ya Afrika’dan yayılmaya başlayan insanlar olduğunu söylüyor. İnsanlığın Afrika’dan 70000 yıl önce çıktığına dair ilk kanıt, kafatasının tahmin edilen yaşından geliyor. Hershkovitz:

Bu çok kritik bir tarih. Eğer insanoğlu İsrail’e ulaşmak için 70000 yıl önce Afrika’dan çıktıysa, bu durum insanların Levant bölgesinde uzun bir müddet, Avrupa’ya gelmeden önce konakladığını gösteriyor. (45000 yıl önce)

 “Kafatasının morfolojisini incelediğimizde, iki önemli bulguyla karşılaştık. İlk olarak, bu kafatasının sahibinin Afrika kökenli olduğunu ve Manot popülasyonundan olduğunu anladık. İkincisi, kafatasının Avrupa popülasyonlarıyla oldukça yakın morfolojik özellikler taşıdığını gördük. Tüm bunlardan çıkardığımız sonuç; Manot’ta yaşayan insanlar evrimsel olarak kökenini Afrika’dan alıyor ve İsrail bölgesinde binlerce yıl konaklıyorlar. Ardından Avrupa’da iklim şartlarının düzelmesine paralel olarak Avrupa’ya göç edip Avrupa popülasyonlarıyla tanışıyorlar. Böylelikle Manot yerlilerinin, bugünkü Avrupa insanlarının kökenini oluşturduğunu söyleyebiliriz.

Bir diğer önemli bulgu ise bu bölgeye taşınan insanların, bölgenin yerlileriyle çiftleşmiş olma ihtimali. Ama burada dikkat edilmesi gereken, bu çiftleşmenin Avrupa’da değil, Levant adı verilen bir bölgede gerçekleşmiş olması. Buna göre, Neandertaller ile modern Homo sapienslerin bu bölgede melezlenmiş olma ihtimali güçleniyor. Hershkovitz:

Manot yerlileri İsrail’e geldiğinde, bu bölgede yerleşmiş olan Neandertaller ile karşılaştılar. Bu iki farklı insan türü bu bölgede birlikte yaşamış, eşyalarını ve yiyeceklerini paylaşmış veya üremiş olabilirler. Arkaik ve modern özelliklere sahip kafatası incelemelerimize göre, bu bölge, Neandertaller ve modern insanların uzunca bir süre bir arada yaşadığı ve üredikleri Dünya’daki tek yer olabilir. En azından elimizdeki kanıtlar şimdilik bu yönde.

Hazırlayan: Necdet Ersöz (Evrimsel Tıp Ekibi)

Kaynaklar:

  1. https://www.aftau.org/news-page-archaeology?=&storyid4677=2157&ncs4677=3
  2. American Friends of Tel Aviv University. (2015, January 29). Ancient skull shows modern humans colonized Eurasia 60-70,000 years ago.ScienceDaily. Retrieved July 22, 2015 from sciencedaily.com/releases/2015/01/150129113717.htm

Dergi Referansı (Nature):

  1. Israel Hershkovitz, Ofer Marder, Avner Ayalon, Miryam Bar-Matthews, Gal Yasur, Elisabetta Boaretto, Valentina Caracuta, Bridget Alex, Amos Frumkin, Mae Goder-Goldberger, Philipp Gunz, Ralph L. Holloway, Bruce Latimer, Ron Lavi, Alan Matthews, Viviane Slon, Daniella Bar-Yosef Mayer, Francesco Berna, Guy Bar-Oz, Reuven Yeshurun, Hila May, Mark G. Hans, Gerhard W. Weber, Omry Barzilai.Levantine cranium from Manot Cave (Israel) foreshadows the first European modern humansNature, 2015; DOI: 1038/nature14134

One response to “Bulunan Eski Bir Kafatası Modern İnsanların Avrasya’ya 60-70000 Yıl Önce Geldiğini Gösteriyor

Soru, Görüş ve Eleştirileriniz: (Uygunsuz İçerikler Kaldırılacaktır)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s