Kenya’da Homo Cinsine Ait Yeni Fosiller Bulundu

Kenya’da Homo Cinsine Ait Yeni Fosiller Bulundu

Araştırmacılar, Doğu Afrika Kenya’da Homo cinsinden 3 farklı insana ait fosiller keşfettiler. Bu fosiller, Homo cinsine ait, farklı büyük beyinli insan türlerinin evrimine ışık tutuyor.

Yaklaşık 2 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen hominide ait olan bu dişler, homidin Homo habilislerden geldiğini araştırmacılara düşündürüyor.

Yaklaşık 2 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen bir hominide ait olan bu dişler, hominidin Homo habilislerden geldiğini araştırmacılara düşündürüyor.

3 farklı bireyden elde edilmiş bu fosiller, Kuzey Kenya’da bir kasabanın yakınlarında bulundu. İlk olarak 2012 ve 2013’te Meave Leakey isimli bir araştırmacı tarafından yönetilen bir çalışmanın devamı olan bu keşif, önceden elde edilmiş buluntulara ek olarak bazı fosilleri de içeriyor. Bölgedeki kazı ve taramalar neticesinde bireylere ait ön ayak, klavikula ve diş kalıntılarına ulaşıldığı söyleniyor. Çalışmaları yapan bilim insanlarından Leakey:

Bu keşif çok heyecan verici. Bulunan dişler, Homo habilislerin dişlerine oldukça benzer. Bu keşif bize çok iyi bir taksonomik veri sağlayacak.”

Elde edilen verilere göre bu birey, yaklaşık 2 milyon yıl önce yaşamıştı. Yine diğer hominidin buluntuları olan S şekilli klavikula, skapula ve ekstremitelerden de bu hominidin yine 2 milyon yıl önce yaşadığı tahmin ediliyor. Bir diğer hominide ait olduğu düşünülen sağ ayak ve kollarından ise, onun yaklaşık 1.85 milyon yıl önce yaşadığı tahmin ediliyor. Buradan da bu hominidlerin Homo erectus olabileceği düşünülüyor.

Fotoğrafta buluntular arasında clavicula, humerus, scapula ve ulna ayırt edilebiliyor. Bu parçaların, Homo erectuslara ait olduğu söyleniyor.

Bulunan bazı kemik parçaları.

Hazırlayan: Necdet Ersöz

Araştırma Referansı:

  1. http://meeting.physanth.org/program/2015/session39/jungers-2015-new-hominin-fossils-from-ileret-kolom-odiet-kenya.html

Kaynaklar:

  1. http://www.turkanabasin.org/2015/04/ancient-homo-fossils-discovered-in-kenya/
  2. https://www.sciencenews.org/article/ancient-homo-fossils-found-kenya

 

Soru, Görüş ve Eleştirileriniz: (Uygunsuz İçerikler Kaldırılacaktır)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s