Laos’ta Bulunan İki Eski İnsan Fosili İnsan Türünün Çeşitliliğini Ortaya Koyuyor

Laos’ta Bulunan İki Eski İnsan Fosili İnsan Türünün Çeşitliliğini Ortaya Koyuyor

Necdet Ersöz
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi
Evrimsel Tıp Topluluğu

Araştırmacılar, Kuzey Laos’ta bir mağarada bulunan insan kafatası ve çene kemiğinin, türümüzün ilk üyelerinin fiziksel farklılıkları konusunda yeni bir kanıt sağladığını belirtiyorlar. Bulunan fosillerdeki insan kafatası tümüyle modern insanlara ait özellikler barındırırken, çene kemiği modern ve ilkel insanların özelliklerini birlikte taşıyor. Bu keşif Plos One’da yer aldı.

Araştırmacılar Laos'ta aynı mağara içinde modern insan özellikleri taşıyan eski bir kafatası (solda) ve modern özelliklerle ilkel özellikleri birlikte barındıran bir çene kemiği buldu. Buluntuların 46000 ile 63000 yıl öncesine ait olduğu düşünülüyor.

Araştırmacılar Laos’ta aynı mağara içinde modern insan özellikleri taşıyan eski bir kafatası (solda) ve modern özelliklerle ilkel özellikleri birlikte barındıran bir çene kemiği buldu. Buluntuların 46000 ile 63000 yıl öncesine ait olduğu düşünülüyor.

Plos One’da yayımlanmış yeni bir araştırmaya göre, Kuzey Laos’ta bir mağarada bulunan insan kafatası ve çene kemiği, türümüzün ilk üyelerinin fiziksel farklılıkları konusunda yeni bir kanıt sağlıyor. Bulunan fosillerdeki insan kafatası tümüyle modern insanlara ait özellikler barındırırken, çene kemiği modern ve ilkel insanların özelliklerini birlikte taşıyor.

Laos’ta 2009 yılında bulunan bu kafatası, Güneydoğu Asya’da bulunan insana ait en eski fosil olarak biliniyor. Bu kafatasının keşfiyle, modern insanların göç ettiği tahmin edilen dönem 20000 yıl kadar geriye çekilmişti. Kafatası ayrıca, Afrika’dan çıkıp Güneydoğu Asya’nın adalarına ve kıyı kesimlerine göç eden insanların, tahmin edilenden yaklaşık 46000 ile 63000 yıl önce kıta içlerine ilerlediğini gösteriyor.

Çene kemiği ise 2010 yılının sonlarına doğru keşfedilmişti ve tahminen kafatasıyla aynı yaştaydı. Ancak kafatasından farklı olarak hem modern hem arkaik özellikler gösteriyor. Paris Doğa Tarihi Müzesinden Fabrice Demeter ile birlikte çalışmaları yürüten Illinois Üniversitesinden antropoloji profesörü Laura Shackelford, konuyla ilgili şunları söylüyor:

“Oldukça küçük olmakla beraber, bu çene kemiği tipik modern insan anatomisi özellikleriyle arkaik Neanderthal atalarımızda daha yaygın olan bazı özellikleri birlikte taşıyor. Örneğin,  modern insanlara ait bir özellik olan çene çıkıntısı içeriyor ve Neanderthaller’in bir özelliği olan, azı dişlerini taşımak için evrimleşmiş güçlü ve kalın bir kemiğe sahip. Bu modern ve arkaik özelliklerin bir arada olduğu kombinasyon aslında çok da sıra dışı değil. Afrika, Doğu Avrupa ve Çin gibi bazı bölgelerde bulunan fosiller de benzer özellikler gösteriyor.”

“Bazı araştırmacılar bu özelliği, göç eden insanların, göç ettiği bölgelerdeki farklı insan popülasyonlarıyla melezlenmiş olabileceklerine dair bir kanıt olarak kullandılar. Ancak daha doğru bir açıklama sunmak gerekirse, bu tip bir çeşitliliği, farklı insan türleri arasındaki çiftleşmelerle açıklamak yerine bir süreç boyunca modern insanların sahip olduğu çeşitlilik olarak yorumlamak daha doğru olur.”

Hazırlayan: Necdet Ersöz (Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Evrimsel Tıp Topluluğu)

Referanslar

  1. Fabrice Demeter, Laura Shackelford, Kira Westaway, Philippe Duringer, Anne-Marie Bacon, Jean-Luc Ponche, Xiujie Wu, Thongsa Sayavongkhamdy, Jian-Xin Zhao, Lani Barnes, Marc Boyon, Phonephanh Sichanthongtip, Frank Sénégas, Anne-Marie Karpoff, Elise Patole-Edoumba, Yves Coppens, José Braga. Early Modern Humans and Morphological Variation in Southeast Asia: Fossil Evidence from Tam Pa Ling, LaosPLOS ONE, 2015; 10 (4): e0121193 DOI:1371/journal.pone.0121193

 Yazı ile ilgili soru, görüş, eleştiri ve yorumlarınızı bu sayfa aracılığıyla bizlere iletebilir, Facebook sayfamız, Twitter hesabımız veya mail üzerinden de bizlerle kolaylıkla iletişim kurabilirsiniz.

2 responses to “Laos’ta Bulunan İki Eski İnsan Fosili İnsan Türünün Çeşitliliğini Ortaya Koyuyor

  1. Geri bildirim: Neden Farklı Çene Yapıları Var? (İnsanlarda Çenenin Evrimi ve Farklılıkları Üzerine) | Evrimsel Tıp·

Soru, Görüş ve Eleştirileriniz: (Uygunsuz İçerikler Kaldırılacaktır)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s